ФГВФО - про спори з групою "Континіум": Верховний Суд розгляне "доленосну" справу

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування заявив, що 18 вересня Велика Палата Верховного Суду розгляне справу, рішення у якій "матиме без перебільшення доленосне значення для кредиторів четвертої черги ПАТ «Банк Форум»" (цитата з повідомлення ФГВФО).

Як зазначається, мова йде про стягнення з однієї із фірм групи компаній «Континіум» заборгованості за видані банком кредити.

"Фонд гарантування неодноразово заявляв про цю проблему і переконаний, що рішення суду відновить справедливість у цій справі та дасть вагоме підґрунтя для задоволення позовних вимог ПАТ «Банк Форум» в межах інших справ про стягнення заборгованості з решти позичальників, майнових та фінансових поручителів групи компаній «Континіум» за надані банком кредити", - констатує ФГВФО.

Так, Велика Палата Верховного Суду 18 вересня розгляне справу №921/107/15-г/16 за позовом ПАТ «Банк Форум» до ПАТ «Тернопільнафтопродукт» про звернення стягнення на предмет іпотеки в рахунок погашення заборгованості за кредитними договорами, укладеними між Банком та позичальниками ТОВ «Золотий Екватор» і МПП «ВК Імпекс».

Рішеннями судів першої та апеляційної інстанції у задоволенні позовних вимог Банку було відмовлено. Підставою для відмови у задоволенні позовних вимог стало те, що в 2015 році були винесені судові рішення у справах № 918/1930/14 та № 918/1959/14 про стягнення заборгованості з ТОВ «Золотий Екватор» та МПП «ВК Імпекс» на суму більше 42,8 млн дол.

Господарським судом було встановлено розстрочку виконання вказаних судових рішень до 2021 та 2022 року відповідно, тобто, на строки, які значно перевищують терміни ліквідаційної процедури ПАТ «Банк Форум» (максимально можливий термін до 15 червня 2019 року). Своєчасна сплата позичальниками чергових платежів, згідно затвердженого судом графіку розстрочки, сприймається судом в межах справи № 921/107/15-г/16 як належне виконання умов кредитних договорів, а не спосіб виконання боржниками рішень судів в межах справ № 918/1959/14 та № 918/1930/14.

Так, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, приймаючи рішення про передачу справи № 921/107/15-г/16 на розгляд Великої Палати Верховного Суду зазначила: «…обґрунтованими є доводи скаржника (ПАТ «Банк Форум»), що судами попередніх судових інстанцій не взято до уваги, що Банк знаходиться в стадії ліквідації, строк ліквідаційної процедури встановлений до 15 червня 2018 року, тоді як розстрочка виконання судового рішення у справі №918/1930/14 завершується у 2021 році, а в справі №918/1959/14 у 2022 році, отже розстрочка значно перевищує термін до якого повинна бути завершена ліквідація Банку, що унеможливлює виконання рішення в межах строку ліквідаційної процедури та порушує права та інтереси кредиторів, які гарантовані діючим законодавством…».

Більше того, за твердженням суду і на думку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, справа № 921/107/15-г/16 містить виключну правову проблему і рішення Великої Палати Верховного Суду забезпечить розвиток права та формування єдиної правозастосовчої практики.

"На переконання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розгляд цієї справи Великою Палатою Верховного Суду має надзвичайно важливе значення для вкладників і кредиторів ПАТ «Банк Форум» сумарний розмір вимог яких становить більше 5,7 мільярдів грн. Позитивне вирішення спору сприятиме задоволенню вимог кредиторів неплатоспроможного банку за рахунок своєчасного стягнення заборгованості з його позичальників та їх майнових і фінансових поручителів.

Варто зазначити, що станом на сьогоднішній день ініційовано більше 40 судових справ по стягненню заборгованості з позичальників групи компаній «Континіум», а саме: з ТОВ «Золотий Екватор», МПП «ВК Імпекс» та їх фінансових і майнових поручителів. Боржники не мають наміру виконувати свої зобов’язання перед ПАТ «Банк Форум», і, на превеликий жаль, суди стають на сторону недобросовісних позичальників, позбавляючи тим самим Банк задовольнити вимоги кредиторів.

Сподіваємось, що ініційована Банком судова робота, ряд наявних кримінальних проваджень дадуть свої результати, а рішення Великої Палати Верховного Суду у справі № 921/107/15-г/16 дасть змогу не лише здійснити захист порушених прав ПАТ «Банк Форум», а й стане свого роду «зразковим» для формування усталеної судової практики, а також носитиме правозастосовний характер у подібних правовідносинах, що виникли або виникнуть у майбутньому між неплатоспроможними банками та їх боржниками, фінансовими та майновими поручителями.

7 червня 2018 року Велика Палата Верховного Суду мала розглянути вищезгадану справу, однак розгляд справи не відбувся, тому було прийнято рішення перенести дату на 18 вересня 2018 року", - йдеться в заяві ФГВФО.

Фонд гарантування додає, що 11 вересня Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду відбудеться розгляд ще двох судових справ про стягнення заборгованості за виданими ПАТ «Банк Форум» кредитами юридичним особам, що належать до групи компаній «Континіум», зокрема:

- справу №903/908/17 про стягнення з МПП «ВК Імпекс» заборгованості за кредитним договором в розмірі 3,8 млн дол та 26,2 млн грн;

- №903/916/17 про стягнення з ТОВ «Золотий Екватор» заборгованості за кредитним договором в розмірі 12,3 млн дол та 107,5 млн грн.

Нагадаємо, в березні ФГВФО заявляв, що Верховний Суд підтвердив дію договору поруки за кредитом, виданим банком "Форум" на суму більше 30 млн дол. Нижче - пряма мова із тодішньої заяви ФГВФО:

"ТОВ «Завод «Галичина», яке виступило поручителем за виданим банком «Форум» кредитом ТОВ «Золотий Екватор» на суму більше 30 млн дол, намагалося у судовому порядку визнати договір поруки припиненим. Суди першої та апеляційної інстанцій сприйняли необґрунтовану позицію поручителя з цього питання, але Верховний Суд, скасувавши рішення судів попередніх інстанцій, підтвердив дію договору поруки. На балансі компанії-поручителя знаходиться значна частина автозаправних станцій, які виступають забезпеченням виконання кредитних зобов’язань ТОВ «Золотий Екватор» перед цим неплатоспроможним банком.

ТОВ «Завод «Галичина» звернувся з судовим позовом (справа № 910/1408/15-г) до ПАТ «Банк Форум» про визнання договору поруки припиненим. Він був укладений з метою забезпечення виконання зобов’язань ТОВ «Золотий Екватор» за кредитним договором, підписаним 29 березня 2013 року між ним та ПАТ «Банк Форум».

Рішеннями судів першої та апеляційної інстанції позовні вимоги ТОВ «Завод «Галичина» були задоволені, а договір поруки припинений. Проте, 06 березня 2018 року Верховний Суд виніс постанову в цій справі, якою змінив рішення судів попередніх інстанцій. Верховний суд визнав договір поруки діючим за виключенням одного чергового платежу, строк виконання якого настав 31 березня 2014 року (зазначений платіж був боржником виконаний в добровільному порядку в липні 2014 року).

Нагадуємо, що в провадженні господарського суду Волинської області знаходиться справа № 903/1291/14 за позовом ПАТ «Банк Форум» до ТОВ «Завод «Галичина» про стягнення 33,16 млн дол. США заборгованості з поручителя за кредитним договором від 29 березня 2013 року боржником за яким є ТОВ «Золотий Екватор». Розгляд зазначеної справи був зупинений до винесення судового рішення про припинення договору поруки.

Вказана постанова Верховного Суду дає всі підстави для отримання позитивного судового рішення про стягнення з поручителя 33,16 млн дол., які будуть скеровані для збільшення рівня задоволення вимог кредиторів банку «Форум»".

Як відомо ФГВФО неодноразово анонсував продаж прав вимоги банку "Форум" за кредитами для мережі WOG (підконтрольна групі "Континіум"), в забезпеченні по яким 32 АЗС. Однак вони блокувалися в т.ч. в судовому порядку. 05 вересня ФГВФО планував провести відповідні торги, однак зрештою вони були скасовані (стартова ціна лоту становила 1,56 млрд грн).

Про борги групи "Континіум" перед Укрексімбанком читайте тут, Ощадбанком - тутбанком "Надра" - тут.