Борги "Заводу напівпровідників" ім. Клюєвих перед "Укрексімом" перевищили вартість активів

Все про економіку та фінанси

19 липня Госпсуд Запорізької області своєю ухвалою визнав низку нових поточних вимог кредиторів до ПрАТ «Завод напівпровідників», у т.ч. вимоги Укрексімбанку на 2,14 млрд грн, включивши їх до четвертої черги задоволення. Водночас 27 липня суд вніс зміни до вказаної ухвали, уточнивши, що вимоги «Укрексімбанку» до ПрАТ «Завод напівпровідників» у розмірі 2,14 млрд грн є забезпеченими, а тому підлягають задоволенню в позачерговому порядку.

Відповідно до судових матеріалів, заборгованість ПрАТ «Завод напівпровідників» перед Укрексімбанком складається з несплачених процентів за користування кредитами та комісії за управління кредитами за договорами 2009-2016 років. Як зауважувалося, заборгованість ПрАТ «Завод напівпровідників» перед Укрексімбанком «зростає щомісячно на 115 млн грн за рахунок відсотків та штрафних санкцій за кредитними договорами».

Нагадаємо, постановою Госпсуду Запорізької області від 24.11.2016, яка була залишена без змін постановою Донецьким апеляційного госпсуду від 01.03.2017 та постановою Вищого госпсуду від 11.05.2017, ПрАТ "Завод напівпровідників" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців

Справа про банкрутство ПрАТ «Завод напівпровідників» була порушена Госпсудом Запорізької області 06.01.2015.

Ухвалою від 30.07.2015 суд в попередньому засіданні затвердив реєстр кредиторів ПрАТ «Завод напівпровідників», визнавши конкурсним кредитором ПрАТ "Завод напівпровідників" у т.ч. Укрексімбанк з вимогами 5,15 млрд грн (забезпечені заставою майна боржника), з яких – 5,07 млрд грн з позачерговим задоволенням та 79,6 млн грн пені - з шостою чергою задоволення.

На 30.09.2016 активи ПрАТ «Завод напівпровідників» оцінювалися на рівні 6,035 млрд грн, пасиви – 16,2 млрд грн, констатувалося в судових матеріалах.

Серед великих кредиторів ПрАТ «Завод напівпровідників» - у т.ч. ТОВ «Актив Солар»: 19.07.2017 суд визнав його вимоги до компанії-боржника на 2,22 млрд грн, а 30.07.2015 – на 3,16 млрд грн.

За даними НКЦПФР, 74,99% акцій ПрАТ «Завод напівпровідників» належать австрійській компанії Activ Solar GmbH, бенефіціарами якої вважалися брати Клюєві (у 2015 році в компанії відповідні зв’язки заперечували).

Додамо, що рішенням Госпсуду Донецької області від 26.11.2015, яке було залишене без змін постановами Донецького апеляційного госпсуду та Вищого госпсуду, було частково задоволено позов Укрексімбанку та стягнуто 41,5 млн євро з ПрАТ "Укрпідшипник" (за даними держреєстру, власниками істотної участі є Андрій та Сергій Клюєві, кінцевим бенефіціаром значиться австрійська компанія Slav Handel, яка на ліквідації).

Разом з тим, суд задовольнив зустрічний позов співвідповідачів та визнано припиненою поруку по відповідним боргам ПАТ "Артемівський завод по обробці кольорових металів" та ПрАТ "Артемівський машинобудівний завод "Вістек".

Крім того, згодом суди надали відстрочку для ПрАТ "Укрпідшипник" на виплату боргу для Укрексімбанку до 01 вересня 2017 року.

Також нагадаємо, що борг 16 сонячних електростанцій в Криму, які пов’язували з Клюєвими, перед Ощадбанком оцінювався на рівні 19 млрд грн. Activ Solar від цих зобов’язань публічно дистанціювалася.

У березні-2016 глава правління Ощадбанку Андрій Пишний заявляв, що «континентальна» частина кредитів, виданих Ощадбанком під «сонячні» проекти Клюєвих, обслуговується. Перед цим ЗМІ повідомляли, що борги «сонячних» компаній перед Ощадбанком обслуговує CNBM.

Також наводилися неофіційні дані, що загалом Ощадбанк підтримав бізнес Клюєвих через кредити і кредитні гарантії на 500 млн євро (340 млн євро припадали на кримські активи).

Про борги імені Клюєвих перед Актив-Банком та Промінвестбанком див. тут і тут.

Коментарі першої заступниці міністра фінансів Оксани Маркарової (входить у наглядові ради Укрексімбанку та Ощадбанку) щодо співпраці з Клюєвими (у т.ч. придбання в них Актив-Банку) читайте тут.