Bloomberg - про песимістичні сценарії на 2019 рік: неврожаї, голод, ескалація на Донбасі

Все про економіку та фінанси

Агентство Bloomberg опублікувало щорічний песимістичний прогноз на 2019 рік. У "Гіді песиміста" на наступний рік, що отримав назву "Пожежі, повені та голод", аналітики агентства приділяють значну увагу природним катастрофам, проблем мігрантів, нестачі продовольства, зростання націоналістичних рухів у Європі та російської агресії в Україні, пише dt.ua.

Зміна вітрів

Перший сценарій має назву "Зміна вітрів". Теплий феномен Ель-Ніньо призводить до того, що 2019 рік стає найтеплішим роком в історії.

Висока інтенсивність Ель-Ніньо стає причиною повеней, посух і лісових пожеж, у світі фіксується дефіцит продовольства, енергетичні ринки та ринки сировини руйнуються, спостерігається нова міграційна криза.

Посуха в Австралії знищує посіви пшениці, брак дощів призводить до зниження виробництва рису в країнах тихоокеанського регіону, від Індії до Японії. У Бразилії посуха знищує посіви зернових та сої.

Уникнути згубного впливу Ель-Ніньо вдається Сполученим Штатам, Канаді, Україні та Росії. Глобальні запаси продовольства знижуються.

Прорахунок Путіна

Тим часом президент РФ Володимир Путін вводить ембарго на експорт російського зерна, наполягаючи на необхідності забезпечити продовольством внутрішній ринок. Ціни на зерно в Росії стрімко падають, в усьому світі зростають.

Бажаючи вибити ґрунт з-під ніг у свого головного конкурента-експортера зерна, Путін таємно посилює перекидання військ в Донбас, провокуючи ескалацію тліючого конфлікту на сході України.

А постачання російських ракетних систем у Туреччину викликає занепокоєння США та НАТО. Відносини між Анкарою, Вашингтоном і Брюсселем стають напруженішими. У районі турецьких проток, якими українське зерно експортується на Близький Схід і в Африку, починають накопичуватися військові кораблі.

На саміті у Вашингтоні президент США Дональд Трамп дає схвальну оцінку рішенню Путіна ввести продуктове ембарго, заявляючи про те, що той ставить свій народ на перше місце.

У липні 2019 року, на тлі скорочення врожаїв і ембарго РФ, ціни на пшеницю досягають максимумів 1974 року, коли діяло ембарго на експорт арабської нафти.

Страждання набувають глобального характеру

Скорочення поставок продовольства та внутрішніх запасів провокують заворушення на Філіппінах, в Індонезії і М`янмі.

Заворушення в Манілі жорстоко придушуються президентом Родріго Дутерте, в Індонезії і М`янмі посилюється відтік мігрантів – голодуюче населення обох країн залишає їх у пошуках їжі.

У Східній Африці – неврожай, міжнародні організації попереджають про загрозу гуманітарної катастрофи.

В Єгипті, найбільшому імпортері пшениці у світі, спроби уряду обмежити субсидії призводять до зростання цін на хліб, у країні спалахують смертельні протести, подібні до революції 2011-2013 років.

Міждержавні бар`єри

Міграційний криза посилюється, мільйони голодуючих намагаються потрапити до країн Європейського Союзу. Туреччина розриває угоду з ЄС про стримування потоку мігрантів в обмін на мільярди євро компенсації.

Європейські лідери збирають екстрений саміт, на якому приймають рішення посилити прикордонний контроль.

Тим часом Велика Британія в березні 2019 року виходить з ЄС без двосторонньої угоди та стає предметом заздрощів інших європейських держав. Європопулісти об`єднують зусилля для скасування безвізового в`їзду, а Італія всерйоз розмірковує над виходом з Євросоюзу.

Націоналісти, що виступають за посилення прикордонного контролю, успішно виступають на травневих виборах до Європарламенту.

Австралія та країни Азії справляються з другою хвилею біженців, висилаючи їх назад. Японія покладається на великі запаси рису, рятуючи тисячі біженців, але не пускаючи їх у країну.

Переломний момент для Китаю

Торгові війни між Китаєм і Сполученими Штатами тривають та поглиблюються. Лідер КНР Сі Цзіньпін використовує "тайванську риторику", у Південно-Китайському морі активізуються пірати, створюючи можливість для розширення влади китайського лідера на спірні території.

У Сінгапуру зростає напруженість у відносинах із сусідніми Малайзією й Індонезією. Багата острівна держава стикається з ризиком скорочення постачання води з Малайзії.

Північне рішення

Поки в одних регіонах Ель-Ніньо викликає посуху та неврожаї, на півночі США і в Канаді викликані феноменом дощі дозволяють зібрати рекордний урожай зернових.

Американські виробники, які отримали великі запаси зерна, пшениці та сої, готові знову виступати в якості постачальників, але не всі країни світу готові купувати дороге зерно. Рекордні врожаї використовує у своїй передвиборчій риториці президент США Дональд Трамп, який готується переобратися на другий термін.

На допомогу приходить Канада, яка в екстрених випадках роздає сировину на мільярди доларів. Прем`єр-міністра Канади Джастіна Трюдо називають головним претендентом на Нобелівську премію миру, не парламентських виборах він перемагає з величезним відривом.

Американська відповідь

При цьому багато американських споживачів, особливо прихильники Трампа, вважають рекордний урожай зернових своїм національним надбанням, призначеним виключно для внутрішнього ринку.

Поки американські фермери вивчають можливість збагачення за допомогою експорту зерна, Трамп закликає жителів США до патріотизму: "Америка перш за все".

Наприкінці 2019 року президент США зіткнеться з вибором: дозволити експорт зерна та нагодувати голодуючих у всьому світі, або залишити його лише для жителів США. У підсумку Трамп приймає рішення про заборону експорту продовольства та виділення субсидій фермерам в розмірі $ 50 мільярдів.

Раніше вчені заявили про те, що в найближчі п`ять років температура на Землі продовжить зростати, такі процеси провокуватимуть високий рівень викидів парникових газів, а також вплив Ель-Ніньо.

Теплий феномен Ель-Ніньо ("хлопчик" у перекладі з іспанської) й аналогічний холодний феномен Ла-Нінья ("дівчинка") – дві фази Південної осциляції, коливання температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану. Ель-Ніньо та Ла-Нінья впливають на глобальну температуру, опади та погоду загалом у багатьох частинах світу. Зокрема, з Ель-Ніньо зазвичай пов`язані аномально теплі з точки зору глобальної середньої температури роки.