Банк "Михайлівський": прокуратура звернула увагу на "Ельдорадо"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Дніпровського райсуду м. Києва від 17 березня, у провадженні столичної прокуратури перебуває кримінальне провадження №42017100000000277 за фактом розтрати службовими особами банку «Михайлівський» грошових коштів банку шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненим в особливо великих розмірах.

За даними слідства, упродовж лютого-березня 2015 року банк «Михайлівський» надав кредити ТОВ «У.С. Інвест Україна», ТОВ «Русериос Техноінвест», САТ «Фонд страхових гарантій», ТОВ «Автокапітал 2005» на 501,1 млн грн без мети подальшого повернення кредитних коштів, а з метою фінансування господарської діяльності ТОВ «Екосіпан», яке було акціонером банку «Михайлівський» із часткою 100%, «шляхом здійснення сумнівних банківських транзакцій через ТОВ «Старкепітал», ТОВ «Статус Інк», ПрАТ «СК Форте»), ТОВ «Ініціатива Груп», ТОВ «Дієса», ТОВ «Інфотрейд Компані», ТОВ «ІК Добрий Капітал», ТОВ «Проф Індастрі», ТОВ «Профіт Юніон», ТОВ «Фірма Техно-Сервіс-1», ТОВ «Сектор-Т», що завдало тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та інтересам держави» (цитата з ухвали суду).

Відповідно до судових матеріалів, кредитний договір з САТ «Фонд страхових гарантій» датувався 31.03.2015, з ТОВ «Автокапітал 2005» - 26.03.2015, з ТОВ «У.С. Інвест Україна» - 13.03.2015. В офіційних даних НБУ у вказаний період як кінцевий бенефіціар банку (і ТОВ «Екосіпан») уже значився бізнесмен Віктор Поліщук.

За висновками слідства, протиправність використання вказаних компаній полягала в тому, що кредитні угоди укладені з порушенням вимог ст. 19 закону «Про банки та банківську діяльність», згідно з якою «банкам забороняється опосередковано здійснювати кредитні операції з пов`язаними з ним особами», у тому числі на підставі підроблених документів та з подальшим використанням коштів не за цільовим призначенням, а шляхом послідовного перерахування між контрагентами ПАТ «Банк Михайлівський», які згідно з постановою НБУ № 315 (відповідно до Листа НБУ № 26-0005/100905БТ від 12.12.2016) входять до переліку осіб з ознаками пов`язаності, а у подальшому на фінансування діяльності компанії, яка була прямим акціонером банку «Михайлівський» - ТОВ «Екосіпан».

Пряма мова з ухвали суду, який посилається на дані слідчих (граматика збережена):

«Тобто за рахунок коштів, залучених на депозитні рахунки фізичних осіб, шляхом кредитування вищевказаних юридичних осіб та подальшого перерахування за операціями покупки цінних паперів, і інших удаваних (фіктивних) операцій, [відбулося, - ред.] виведення [коштів, - ред.] з ПАТ «Банк Михайлівський» (повернення на ТОВ «Екосіпан» вкладу, що попередньо був внесений цим акціонером до капіталу ПАТ «Банк Михайлівський» в сумі близько 200 млн грн та залучення коштів своєї господарської діяльності у сфері реалізації побутової техніки в мережі магазинів «Ельдорадо».

Нагадаємо, торік у Фонді гарантування публічно заявляли, що "сподіваються" на накладання арешту на мережу "Ельдорадо", яку Фонд пов`язував з В. Поліщуком. 

Натомість рітейлер "Ельдорадо" у зв`язку з цим заявляв про намір судитися з Фондом гарантування, вказуючи на відсутність правового зв`язку з банком "Михайлівський".

Довідково

Як писав Finbalance, 21 березня Апеляційний суд м. Києва відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «Три О» та лишив без змін ухвалу слідчого судді Голосіївського суду м. Києва від 12 січня, якою в рамках кримінального провадження №12016100000001609 (виділене з №42016100000000558, обидва – щодо банкрутства банку «Михайлівський») було задоволено клопотання прокуратури м. Києва та накладено арешт (із забороною відчуження, розпорядження нерухомим майном) на торгівельно-офісний комплекс «Гуллівер» площею 151,8 тис. кв. м., який належить ТОВ "Три О".

06 березня Апеляційний суд м. Києва відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «Техенерготрейд» (кінцевий бенефіціар – Віктор Поліщук) та лишив без змін ухвалу слідчого судді Голосіївського райсуду м. Києва від 09 грудня 2016 року, якою задоволено клопотання прокуратури й накладено арешт на нерухоме майно підприємства в рамках кримінального провадження №42016100000000558 (щодо банкрутства банку «Михайлівський»). Йдеться про склади, магазини, приміщення торгово-розважальних центрів та земельні ділянки у кількох регіонах (в Київській, Одеській, Черкаській областях, в Криму).

У вересні 2016 року Печерський райсуд м. Києва в рамках ще одного кримінального провадження щодо банкрутства «Михайлівського» (№12016000000000197) накладав арешт на низку активів вартістю 2,15 млрд грн (у т.ч. на нежитлові приміщення ТОВ "Альянс Новобуд" у Броварах), які, за даними слідства, були виведені позичальниками з-під застави банку «Михайлівський» в результаті сумнівного погашення їх боргів перед банком «Михайлівський» за рахунок виданих ним же нових кредитів іншим структурам. У судових матеріалах вказувалося, що значна частина з відповідних компаній були пов`язані з фактичними власниками банку «Михайлівський».

Також торік у вересні Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого Нацполіції та в рамках кримінального провадження №42016100000000558 наклав арешт на 22 нежитлові приміщення, що належать ТОВ «Альянс Новобуд» і знаходяться за адресами м. Бровари вул. Чорновола 9; 11; 15, а також на три машино-місця за адресою вул. Чорновола, 13 (за адресами вул. Чорновола 9; 11; 15 розташований ЖК «Зелений квартал»).

За даними Фонду гарантування, на 01 березня вкладникам банку "Михайлівський" в межах гарантійної суми було виплачено компенсації на 2,24 млрд грн (97,7% запланованих виплат).