Банки хочуть стягнути понад 6 млрд грн. з компаній, які пов’язують з нардепами Святашем й Поляковим

Все про економіку та фінанси

Уже кілька років тривають судові баталії між, з одного боку, кількома вітчизняними банками, а з іншого – підприємствами, тим чи іншим чином пов’язаними з групою «АІС» (один з найбільших учасників авто ринку, у 2013 році його частка складала біля 12%) та нардепами Дмитром Святашем (член фракції Партії регіонів у парламенті) й Василем Поляковим (пройшов у ВР як регіонал, сьогодні не входить до жодної парламентської фракції). Судячи з матеріалів держреєстру судових рішень, на кону – понад 6 млрд грн.

Боргові конфлікти спалахнули після кризи 2008-2009 рр., коли автомобільний ринок України суттєво «просів». Підприємствам-позичальникам та банкам-кредиторам не вдалося знайти взаємоприйнятні способи врегулювання відповідних викликів, що супроводжувалося в т.ч. обопільними коментарями-звинуваченнями щодо некоректної поведінки інших сторін.

Ще в травні 2012 року Господарський суд Харківської області визнав банкрутом корпорацію «Співдружність Комп» (в яку була перейменована корпорація «АІС») та відкрив ліквідаційну процедуру. У реєстр вимог кредиторів були включені, зокрема, вимоги «Альфа-банку» по основному боргу на 341,4 млн. грн.; ВТБ Банку – на 451,6 млн грн.; Укрсиббанку – 68,69 млн грн. (четверта черга задоволення). Крім того, у першу чергу мали бути задоволені за рахунок коштів і майна боржника (забезпечені заставою) вимоги ВТБ Банку на 286,4 млн грн., Укрсиббанку – на 672,5 млн грн., Сведбанку (зараз - «Омега Банк») – на 341,7 млн грн.

Наприкінці жовтня 2012 року Госпсуд Харківської області також визнав банкрутом ТОВ «Інтер-Авто». У реєстр вимог кредиторів були внесені, зокрема, вимоги «Альфа-Банку» по основному боргу на 321,5 млн грн; Укрсиббанку – на 571,6 млн грн; Сведбанку – на 319,5 млн грн, ВТБ Банку – 459,3 млн грн.

У листопаді 2012 року Господарський суд Полтавської області визнав банкрутом ТОВ «Кременчуцький автоскладальний завод». У реєстр вимог кредиторів, були включені, зокрема, вимоги Укрсиббанку по основному боргу на 68,5 млн дол та 85,3 млн грн; Сведбанку – на 357,5 млн грн; Альфа-Банку – 322,3 млн грн; ПУМБ – майже на 1 млн дол. та 18,8 млн грн. 07 жовтня суд має заслухати звіт ліквідатора підприємства. 

Ще один епізод загальної історії – це, зокрема, спроби «Укрсиббанку» стягнути понад 727 млн грн. з «Укрбізнес ЛТД» та «Легалплейс», до яких виявився причетним і екс-акціонер фінустанови, який через власні структури ніби отримав доступ до прав вимоги за виданими кредитами.

У цих справах, по суті, остаточна крапка ще не поставлена. І процес навряд чи буде швидким, з огляду хоча б на складність виконання судових рішень, стягнення коштів з рахунків, продажу майна тощо. Якщо опиратися на Єдиний реєстр судових рішень, визнаний судовими інстанціями борг перевищує 6 млрд грн.