Банки-банкрути вивели в офшори 800 млн євро, а не 400 млрд грн, - ЦПК

Все про економіку та фінанси

В Україні з новою силою спалахнув скандал навколо банкрутства близько десятка банків протягом останніх двох років, розкрадання мільярдів гривень вкладників і їх "відмивання" в країнах Євросоюзу. Антикорупційні громадські організації вважають роботу правоохоронців неефективною, повідомляє DW.

На цей раз інтерес української преси привернула інформація про передачу фінустановами Австрії в правоохоронні органи рекордної кількості заяв про підозру у відмиванні грошей 197 громадянами України. Крім того, з`явилися перші результати розслідування Національною поліції України цієї "масштабної фінансової афери". В її рамках за кордон нібито було виведено 400 мільярдів гривень через один з європейських банків.

У матеріалах Головного слідчого управління Нацполіції йдеться про австрійський Meinl Bank AG, на кореспондентських рахунках якого розміщувалися кошти українських банків для їх подальшої легалізації в країнах Євросоюзу. Однак виконавчий директор громадської організації "Центр протидії корупції" Дарина Каленюк в інтерв`ю DW назвала повідомлення Нацполіціі "недостовірними". "400 мільярдів - це половина держбюджету України. Ця цифра близька до загальної суми активів усіх українських банків-банкрутів за останні роки", - сказала Каленюк.

Разом з тим вона підтвердила, що низка українських збанкрутілих банків дійсно вивели свої активи в офшорні зони. Але не 400 мільярдів гривень, а 800 мільйонів євро. І не через один, а через чотири європейські банки: австрійські Meinl Bank AG і Bank Winter & Co AG, Bank Frick & Co з Ліхтенштейну та East-West United Bank з Люксембургу. "Ми подали заяви в прокуратуру Австрії ще в лютому цього року з описом доступних нам документів, що підтверджують виведення через австрійські банки значних коштів українських банків з 2013 по 2015 роки", - сказала Каленюк.

За її словами, аналогічні звернення тимчасових адміністрацій збанкрутілих банків в правоохоронні органи України не призвели до результативного розслідування. "Всі дії правоохоронців, згідно з нашим моніторингом, були спрямовані на те, щоб це слідство поховати. Але ж такі масштабні розкрадання просто неможливі без "кришування" високопоставленими чиновниками Національного банку України", - зазначила громадська активістка.