Банкам буде легше примусово відбирати майно в позичальників

Все про економіку та фінанси

Кабмін постановою від 26 листопада 2014 №662 вніс зміни до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному (примусовому) порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів. Відтепер безперечний порядок стягнення заборгованості поширений на іпотечні та кредитні договори, а також на аграрні розписки.

За словами старшого юриста департаменту судової практики ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Олександра Ткачука, до 26 листопада 2014 нотаріуси також здійснювали виконавчі написи на іпотечних договорах, виходячи із загального критерію, встановленого Порядком для нотаріальних договорів, але який часто був неефективним способом стягнення.

«Основне питання, яке виникало при їх оскарженні, - це підтвердження факту безспірності вимог кредитора, на підставі яких був зроблений нотаріальна напис, а також обмеженість в термінах вчинення напису (1 рік). Зміни передбачають конкретний перелік документів, які необхідно подати нотаріусу для вчинення напису на іпотечному договорі: оригінал іпотечного договору; оригінал і копія договору, зобов`язання по якому забезпечені іпотекою; вимогу до боржника про погашення боргу; докази відправки вимоги боржникові + довідки банку про ненадходження грошових коштів», - розповідає О. Ткачук.

На думку юриста, дуже цікавим є включення до переліку документів, на яких може здійснюватися нотаріальний напис, кредитних договорів без умови про їх нотаріальне посвідчення.

«Це значно спростить процедуру стягнення кредитів з боржників порівняно з тривалою процедурою судового стягнення. Для отримання виконавчого документа (написи) достатньо буде подати нотаріусу оригінал кредитного договору та виписку з рахунку боржника з відміткою банку про непогашення заборгованості», - констатує О. Ткачук.

При цьому правознавець наголошує, що виконавчий напис не користується зараз особливою популярністю серед банків-кредиторів як спосіб звернення стягнення на іпотечне майно у зв`язку з негативною судовою практикою її оскарження і частими відмінами.

«Можливо, таким чином уряд хоче встановити чіткі правила вчинення нотаріусами написів для мотивації кредиторів вибирати саме такий спосіб стягнення і не віддавати пріоритет суду, як це відбувається зараз», - резюмує О. Ткачук.