Банк "Південний" списав безнадійні кредити на 206 млн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності банку «Південний», за підсумками першого півріччя він задекларував прибуток 39,8 млн грн (за 6 місяців-2016 – 31,9 млн грн)

Чистий процентний дохід банку – 461 млн грн (за 6 місяців-2016 – 114,9 млн грн); витрати на формування резервів під знецінення кредитів – 290,1 млн грн (за 6 місяців-2016 – 87,7 млн грн).

Кредитний портфель банку «Південний» (за вирахуванням резервів) за півроку збільшився до 14 млрд грн (з 13,6 млрд грн на початок року), депозитний портфель – до 12,7 млрд грн (з 12,3 млрд грн).

За даними банку, в січні-червні за рахунок резервів він списав як безнадійні кредити на 206 млн грн (у т.ч. 190,3 млн грн – позики юросіб).

Заявлений фінустановою обсяг кредитів пов’язаним особам – 46 млн грн, а обсяг вкладів інсайдерів – 182 млн грн.

Як писав Finbalance, у червні агентство Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента («РДЕ») банку «Південний» на рівні «CCC» і рейтинг стійкості «ccc». Одночасно агентство відкликало рейтинги банку з комерційних причин. Fitch більше не рейтингує цей банк і не проводить по ньому аналіз, йшлося в заяві агентства.

За словами фахівців Fitch, рейтинг стійкості банку «Південний» відображає слабку якість його активів, обмежену додаткову здатність абсорбувати збитки і невисоку прибутковість від основної діяльності, що робить його кредитоспроможність значною мірою вразливою в разі подальшого визнання знецінення активів.

За даними Fitch, кредити, віднесені до знецінених в індивідуальному порядку (включаючи 7% кредитів з простроченням понад 90 днів), залишалися значними на рівні 25% від валових кредитів на кінець 2016 року і були лише помірно, на 52%, покриті резервами під знецінення, оскільки банк покладається на заставне забезпечення по кредитах. Додаткові ризики для якості активів зумовлені високою концентрацією по позичальниках і валютним кредитуванням (64% від кредитів за вирахуванням резервів), в основному позичальників з низьким рівнем захищеності від валютних ризиків.

«Ми не очікуємо значного поліпшення показників якості активів в найближчому майбутньому, з огляду на помірне відновлення економіки України, тоді як операційне середовище залишається непростим як для банків, так і для бізнесу», - констатували фахівці агентства.

Вони зауважували, що запас регулятивного капіталу у банку «Південний» (регулятивний показник достатності загального капіталу 10% на кінець І кв.-2016) забезпечує низьку здатність абсорбувати збитки, водночас банку ще належить завершити середньострокову програму рекапіталізації, узгоджену з НБУ в 2015 році.

«Ми очікуємо, що тиск на капітал банку залишиться істотним, зважаючи на значний обсяг незарезервованих знецінених кредитів (за оцінками на рівні 75% від основного капіталу за методологією Fitch на кінець 2016 року) і невисокий прибуток від звичайної діяльності до відрахувань в резерви (без урахування непрофільних доходів), що дорівнює 1,7% від середніх валових кредитів в 2016 році», - казали в Fitch.

Аналітики агентства констатували, що депозитне фондування у банку «Південний» в цілому залишалося стабільним у 2016 році - І кварталі-2017, що відповідає тенденціям в секторі, «в той час як залежність від ринків капіталу є помірною». Управління ліквідністю у банку, зокрема в іноземній валюті, значною мірою залежить від доступу до валютної ліквідності через дочірній банк в Латвії та залучення від деяких компаній-нерезидентів (разом складають близько 30% зобов`язань банку «Південний» на кінець І кварталу-2017).

«Якщо доступ до цього фондування буде обмежений, валютна ліквідність банку «Південний», ймовірно, істотно ослабне», - резюмували в агентстві Fitch.

Водночас у заяві банку «Південний» зауважувалося, що «у зв`язку із закінченням терміну дії договору банком було прийнято рішення про припинення підтримки рейтингу міжнародним рейтинговим агентством Fitch, внаслідок чого рейтинг був підтверджений і відкликаний».

Також у банку «Південний» додавав, що агентство Moody`s підтвердило базову оцінку кредитоспроможності і довгостроковий рейтинг депозитів у національній валюті на рівні caa2 з прогнозом «стабільний» (у суверена ж – рейтинг cаа3).