ПУМБ у І кварталі отримав збиток 265 млн грн, списав безнадійні кредити на 1,1 млрд

Все про економіку та фінанси

Згідно зі звітністю банку ПУМБ, його збиток у І кварталі становив 265,4 млн грн (у І кварталі-2015 – 348,7 млн грн), тоді як загалом за минулий рік – 1,75 млрд грн.

Відрахування в резерв під знецінення кредитів склали 599,2 млн грн (у І кварталі-2015 – 1,59 млрд грн). Додамо, що в січні-березні банк ПУМБ списав як безнадійні кредити на 1,14 млрд грн. Збиток від рефінансування фізособам валютної іпотеки у споживчі кредити в гривні на 97 млн грн. приніс банку збиток 15,3 млн грн.

Чисті процентні доходи – 381,3 млн грн (у І кварталі-2015 – 564 млн грн); чисті комісійні доходи – 214,9 млн грн. (у І кварталі-2015 – 240,1 млн грн); позитивний результат від торгових операцій з валютою – 106,7 млн грн. (у І кварталі-2015 – 394,8 млн грн); негативний результат від курсових різниць – 1 млн грн. (у І кварталі-2015 – був «плюс» 893,3 млн грн).

Показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу банк ПУМБ у квартальній звітності за МСФЗ не оприлюднив. За неофіційними даними, на кінець березня він за нацстандартами фінзвітності становив 6,8%, тоді як НБУ вимагає 10% (без врахування кризових пом’якшень).

Нещодавно глава правління фінустанови Сергій Черненко повідомляв, що банк взяв зобов’язання перед НБУ до 01 вересня збільшити капітал на 1,28 млрд грн. "Таке зобов`язання прийнято, ми його підписали. Це може бути як пряме збільшення капіталу, так і кошти, отримані в результаті роботи з проблемною заборгованістю, - уточнив банкір. - У Національний банк необхідно було подати лист, підписаний акціонерами, в якому вони беруть на себе такі зобов`язання. Такий лист є", - констатував С. Черненко. Що важливо: основні бізнес-структури Р. Ахметова – ДТЕК і Метінвест – перебувають зараз у непростому фінансовому стані (детальніше – тут).

"Інсайдерська" довідка:

За неофіційними даними НБУ, на які посилалася газета «Дзеркало тижня. Україна», значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (має бути не більше 25% регулятивного капіталу) у банку ПУМБ «в кілька разів перевищує капітал банку». При цьому, за вказаною неофіційною статистикою, регулятивний капітал банку ПУМБ на 01.04.2016 становив 2,32 млрд грн.

Глава правління банку ПУМБ Сергій Черненко нещодавно визнавав, що в очолюваної ним фінустанови «є порушення нормативу по пов’язаним особам», і повідомив, що «Нацбанк затвердив трирічний графік зниження частки кредитів пов’язаним особам», який ПУМБ має намір «чітко дотримуватися». Разом з С. Черненко не уточнив конкретне значення нормативу.

На кінець ІІІ кварталу-2015 ПУМБ у своїй звітності наводив показник 19,68%. Однак, судячи з усього, банк поступово погіршує оцінку, як це зрештою роблять й окремі учасники банківського ринку.

«У 2015 році змінилися законодавчі вимоги, які розширили перелік критеріїв визнання операцій з пов`язаними особами. Через це у нас були довгі переговори з Нацбанком щодо того, хто підпадає під це формулювання. Згідно з новим розумінням НБУ, бізнес-партнери акціонерів, по суті, підпадають під категорію пов`язаних осіб. Ми розуміємо, що у таких гігантів, як "Метінвест" або "ДТЕК" (металургійний та енергетичний холдинги Ріната Ахметова - ред.), дуже багато партнерів», - констатував С. Черненко.

У травні 2015 року (коли ще діяли «старі» правила оцінки інсайдерських кредитів) заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко в коментарі для Finbalance зазначав, що ПУМБ «не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест як в силу обмеження кредитування інсайдерів, так і у зв`язку з тим, що ці холдинги орієнтовані на залучення фінансування на зовнішніх ринках».

У контексті слів С. Черненка про кредитування партнерів акціонера додамо, що, як писав Finbalance, банк ПУМБ хоче стягнути, зокрема, 1,15 млрд грн. з торгової мережі "Амстор", яку контролює Вадим Новинський - молодший партнер Ахметова (кінцевий бенефіціар ПУМБ) по "Метінвесту".

У звітності за 2015 рік, підготовленій за міжнародними стандартами фінзвітності, банк ПУМБ констатував, що «при розгляді кожного можливого випадку відносин з зв’язаними особами до уваги береться суть цих відносин, а не лише юридична форма».

На кінець березня 2016 року обсяг кредитів «підприємствам під спільним контролем» банк оцінював на 1,6 млрд грн (на кінець 2015 року – 1,52 млрд грн, на кінець 2014 року – 1,69 млрд грн). Причому торік «підприємствам під спільним контролем»-пов’язаним особам було надано позики на 728,7 млн грн., а сума повернених позик склала 1,2 млрд грн., «інші зміни» - 302 млн грн.

Дивлячись на відповідні таблиці в кінці матеріалу, зверніть увагу ще на галузеву структуру загального кредитного портфелю банку ПУМБ станом на кінець 2015 року, у т.ч. на заборгованість гірничо-видобувної галузі, металургії, торгівлі, сільського господарства, транспорту, сфери зв’язку тощо, в яких, як відомо, працюють як структури, які належать лише Р. Ахметову, так і ті, які належать йому в партнерстві з іншими особами (в т.ч. зі згаданим вище В. Новинським).

Якщо ж ПУМБ справді видавав позики не лише компаніям, прямо та опосередковано пов’язаним зі своїм власником, виходить, що банк Р. Ахметова фінансує в т.ч. його конкурентів, як це, можливо, не парадоксально звучить.

Окремий аспект, на який пропонуємо звернути увагу в таблицях, - це кошти, які розміщують пов’язані особи в банку ПУМБ, що напряму відображає його залежність від їх фінансового стану (наявності вільної ліквідності). Це питання особливо делікатне, з огляду на допущені, зокрема, холдингами ДТЕК і "Метінвест" дефолтів та намагання реструктуризувати мільярдні борги. ПУМБ констатує, що на кінець 2015 року сума відповідних "інсайдерських" коштів сягала 4,84 млрд грн. (на кінець 2014 року було ще більше – 7,08 млрд грн).

У галузевому розрізі серед вкладників банку ПУМБ знову ж таки представлені, зокрема, торгівля, транспорт, металургія, гірничо-видобувна галузь, енергетика. До речі, нещодавно агентство Fitch вказувало на те, що значна частина коштів ДТЕК знаходиться саме в банку ПУМБ.