Банк "Фінанси та кредит" втратив поруку "Росави" Жеваго по кільком кредитам

Все про економіку та фінанси

15 березня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора банку «Фінанси та кредит» на рішення Госпсуду м. Києва від 01.02.2017, яким було задоволено позов ПрАТ «Росава» та визнано припиненою поруку за договором поруки №215 від 11.04.2013, який укладався як забезпечення виконання зобов`язань ТОВ «Торговий дім «Росава» перед банком «Фінанси та кредит» за договором про мультивалютну кредитну лінію №1459м-13. Йшлося про поруку, зокрема, на 376,6 млн грн.

Суди визнали поруку по вказаному договору припиненою з огляду на те, що в договір про мультивалютну кредитну лінію банком і позичальником без згоди поручителя вносилися зміни, які збільшили обсяг його відповідальності (зокрема, через збільшення розміру комісійної винагороди, яку позичальник мав сплатити банку).

Довідково. Ліквідатор банку «Фінанси та кредит» подав позов до ПрАТ «Росава» і ТОВ «Торговий дім «Росава» про стягнення 825,4 млн грн по вказаному договору про мультивалютну кредитну лінію №1459м-13 і договору поруки №215. При цьому 13.12.2016 Госпсуд Київської області зупинив провадження по цій справі до набрання чинності рішення суду по пов’язаному спору щодо поруки – саме тому, який згадувався на початку.

15 лютого Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора на ще одне рішення Госпсуду м. Києва (від 21.11.2016), яким було визнано припиненою поруку ПрАТ «Росава» по кредитному договору №1280м-08, укладеному банком «Фінанси та кредит» і ТОВ "Кременчуцький шкірзавод". Йшлося про позику на 122 млн грн.

Підставою для припинення поруки в цьому випадку стало знову ж таки внесення змін до кредитного договору без згодм поручителя, внаслідок яких було збільшено обсяг його відповідальності (змінювалася гранична дата повернення кредиту, що призводило до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування кредитними коштами).

Довідково. Харківський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ТОВ «Кременчуцький шкірзавод» на рішення Госпсуду Полтавської області від 31.08.2016, яким було задоволено позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до ТОВ «Кремечуцький шкірзавод» і ПрАТ «Росава» про стягнення 81,4 млн грн боргу за згаданим кредитним договором №1280м-08.

24 березня Вищий госпсуд прийняв до провадження касаційну скаргу ліквідатора банку «Фінанси та кредит» на рішення Госпсуду м. Києва від 05.12.2016 і постанову Київського апеляційного госпсуду від 26.01.2017, якими визнано припиненою поруку ПрАТ «Росава» по договору про мультивалютну кредитну лінію, який банк «Фінанси та кредит» уклав з ПрАТ «Укренергозбут». Сума кредиту була 527,5 млн грн, порука ж ПрАТ «Росава» поширювалася на 36,3 млн грн зобов’язань, а ще сплату процентів, комісійну винагороду, неустойку, відшкодування збитків через несвоєчасне і/або неповне виконанням зобов’язань по кредитній лінії.

Підставою для визнання судами припиненою поруки ПрАТ «Росава» також стало внесення змін до кредитного договору, які не були погодженіз поручителем (зокрема, змінено дату повернення кредиту і відсотків, що призвело до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування кредитними коштами).

Додамо, що ПрАТ «Росава» подавало й інші позови до банку «Фінанси та кредит» щодо визнання припиненою поруки й по іншим борговим зобов’язанням, проте суди не завжди йшли компанії на зустріч (див. 123).

Як писав Finbalance, ПрАТ «Росава» фігурує в матеріалах низки кримінальних проваджень щодо сумнівних операцій банку «Фінанси та кредит» з пов’язаними структурами.

«Росава» - виробник шин, який вважається підконтрольним нардепу Костянтину Жеваго (він же був і власником збанкрутілого банку «Фінанси та кредит»). 

За даними НКЦПФР, 13,4% ПрАТ «Росава» належать ТОВ "ТІС-РУДА", серед засновників якого – підконтрольний Жеваго "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат".

Довідково

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01.04.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,9% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Про рішення суду, згідно з яким К. Жеваго має виплатити 1 млн грн для вкладника банку "Фінанси та кредит", див. тут.

За даними НБУ, з 29 млрд грн кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" 22 млрд грн - це були позики структурам, пов`язаним з К. Жеваго.

Про отриману цими фармкомпаніями відстрочку на виплату боргів банку «Фінанси та кредит» див. тутПро боргові вимоги ліквідатора банку "Фінанси та кредит" до "АвтоКрАЗу" Жеваго на 3 млрд грн див. тутПро інші боргові претензії до компаній Жеваго читайте туттут і тут.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду №1153 від 07.07.2016 року затверджено ліквідаційну масу банку "Фінанси та кредит" станом на 01 травня 2016 року:

- балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) – 45,065 млрд грн;
- оціночна вартість – лише 9,944 млрд грн.

Слідчі ГПУ та поліції здійснюють досудове розслідування по низці кримальних проваджень щодо видачі банком «Фінанси та кредит» інсайдерських кредитів. Як писав Finbalance, одне з них (№12016100080004902) було відкрите за фактом вчинення шахрайських дій не лише посадових осіб банку, але й власника фінустанови. У кримінальному провадженні №12015100010000279 (за підозрою в т.ч. екс-глави правління банку «Фінанси та кредит» В. Хливнюка в привласненні та розтраті коштів цієї фінустанови) фігурував у т.ч. колишній помічник К. Жеваго.

01 лютого Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №12015100010000279 наклав арешт на низку об’єктів нерухомості, що належать ПАТ «АвтоКрАЗ», ПрАТ «Росава» і ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод» (основним бенефіціаром вважається К. Жеваго), а 26 січня було накладено арешт на торгові марки, власниками яких є ТОВ «Артеріум ЛТД», ПАТ «Галичфарм», ПАТ «Київмедпрепарат» (теж пов’язують з К. Жеваго).

Як писав Finbalance, 14 березня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (основний бенефіціар через Ferrexpo - К. Жеваго), в якому позивач просив суд зобов’язати банк «Фінанси та кредит» перерахувати 163,5 млн грн і 2,5 млн дол в інший банк.

Компанія Ferrexpo заявляла, що мала на рахунках в банку «Фінанси та кредит» 174 млн дол. Кілька гірничо-збагачувальний комбінатів К. Жеваго (у т.ч. Полтавський ГЗК) у суді домагаються віднесення їх кредиторських вимог на 4,2 млрд грн до банку «Фінанси та кредит» до 7-ої черги кредиторів (в яку включаються вимоги в т.ч. юросіб-вкладників банку, які не є пов’язаними особами банку), а не до 9-ої черги (вимоги пов’язаних з банком осіб). Про спроби ФК "Ворскла" оскаржити визнання його пов`язаною особою з банком "Фінанси та кредит" див. тут.

Господарський суд м. Києва розглядає позов ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» до банку «Фінанси та кредит» і НБУ про визнання недійсним іпотечного договору від 16.02.2015.

За даними НБУ, борг банку "Фінанси та кредит" перед ним по кредитам рефінансування - 6,3 млрд грн. 

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані в т.ч. під заставу Білоцерківської ТЕЦ як цілісного майнового комплексу (ТЕЦ пов`язують з Жеваго).

18.11.2016 Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн боргу банку «Фінанси та кредит» по рефінансу.

Раніше В. Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія», - зазначала глава Нацбанку.

Про спроби НБУ стягнути нерухомість зі структур, пов’язаних з К. Жеваго, див. тут і тут.

Нещодавно К. Жеваго висловив думку, що на сьогодні держава не може вимагати від нього жодних коштів за борги збанкрутілого банку "Фінанси та кредит".