Бахматюк каже, що готовий погасити борги, якщо НБУ піде на реструктуризацію

Все про економіку та фінанси

Екс-власник ВіЕйБі Банку та банку “Фінансова ініціатива” Олег Бахматюк в інтерв’ю для агентства “Інтерфакс-Україна” заявив про готовність без дисконту погасити 19 млрд грн боргів цих фінустанов перед Фондом гарантування, однак, за його словами, НБУ не йде на діалог щодо реструктуризації, хоча для акціонерів Приватбанку центробанк не виключав таку можливість.

«Досвід продажу активів через Фонд гарантування вкладів показує, що активи не продаються навіть за 5% від балансової вартості, тоді як ми пропонуємо 100% через 10 років.

Документи спрямовані до Фонду гарантування вкладів. Я особисто передавав їх Гонтаревій в кабінеті президента. Вона сказала, що ніколи в житті не зробить цю реструктуризацію. З причин, відомих лише їй. І в Національний банк ми теж направляли листи, але я не знаю, чи були вони хоча б прочитані.

Фонд [гарантування] не може прийняти самостійного рішення. На нього Нацбанк сильно тисне, керує наглядовою радою.

Компанія з 37 тис. співробітників в 22 регіонах, яка виробляє 1% ВВП, повинна бути почута. Від її знищення виграють тільки ті, хто "зашакалить" ці активи за низькою ціною. Це групка осіб - 5-10 чоловік, які зароблять на цьому $100, $200 або $300 млн», - констатував О. Бахматюк.

За його словами, чимало активів Фонд гарантування – «а точніше НБУ» - вже забрав, «але вони не знають, що з ними робити, як результат – величезне знецінення майна». Власник агрохолдингу «Укрлендфармінг» зауважив, що по кредитним зобов’язанням перед Фондом гарантування було виплачено біля 700 млн грн, а зовнішнім кредиторам – 500 млн дол, при тому, що нові позики не залучалися. Загальну заборгованість групи (з урахуванням зобов`язань перед зовнішніми кредиторами) О. Бахматюк оцінює в 1,9 млрд дол.

«Компанія, яка генерує потік в $1 млрд і EBITDA $200 млн при нинішніх ринках капіталу може спокійно коштувати $2 млрд. Як мінімум, актив покриває на 80% кредиторську заборгованість.

Щоб завести в "Укрлендфармінг" інвестора - на 60%, 70% (не має значення), необхідно це питання вирішити з Нацбанком і Фондом.

Із зовнішніми кредиторами я і так веду переговори. І без Нацбанку. Звичайно, зовнішні кредитори більше заспокояться, коли питання з НБУ буде вирішене. Борги зовнішніх кредиторів забезпечені. Якщо так взяти, то Бахматюк - найнятий менеджер у них на службі», - зазначив О. Бахматюк.

Нагадаємо, влітку 2017 року директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін, говорячи про заборгованість структур Олега Бахматюка та Костянтина Жеваго перед ФГВФО, зазначав, що «потрібно створити механізм роботи з такими позичальниками».

«Можна, звичайно, порвати на шматочки весь їх бізнес і продати його за три копійки. Але якщо підприємства хоч щось генерують, треба дати їм можливість пережити важкі часи і повернути гроші пізніше», - зауважував К. Ворушилін.

Натомість глава НБУ Валерія Гонтарева в лютому 2017 року наголошувала, що «Національний банк не займається реструктуризацією виданого рефінансу».

«У нас законодавства для цього немає. У жодній країні світу центральний банк не займається реструктуризацією кредитів. Всі наші кредити рефінансування "йшли" до Фонду гарантування. НБУ зобов`язаний по закону стягувати застави і виставляти їх на відкриті торги», - казала В. Гонтарева.

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2018 борг ВіЕйБі Банку перед НБУ по кредитам рефінансування становив 5,2 млрд грн, а банку «Фінансова ініціатива» - 10,1 млрд грн.