"АвтоКрАЗ" Жеваго програв банку "Фінанси та кредит" у судах вже 1,5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

02 березня Господарський суд Полтавської області частково задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до ПАТ «АвтоКрАЗ» та вирішив стягнути з відповідача 434,8 млн грн за договором про мультивалютну кредитну лінію №1270м-08 від 03.10.2008.

Водночас суд відмовив позивачу в стягненні пені на 21,2 млн грн.

«За даними відповідача у 2016 році виробник великовантажних автомобілів ПАТ "АвтоКрАЗ", збільшив збиток в порівнянні з 2015 роком в 5 разів до 1,43 млрд грн. Відповідач є єдиним виробником великовантажних автомобілів в Україні та стратегічним підприємством машинобудівної промисловості України. Основним замовником великовантажних автомобілів є держава в особі підприємств, установ та організацій. ПАТ "АвтоКраз" постійно виконує державні замовлення з поставки техніки у зону АТО, зокрема, вантажних автомобілів та броньованих "Кугуар" і "Спартан", які дуже потрібні на фронті.

З урахуванням вищевикладеного, відсутністю збитків позивача, завданих неналежним виконанням зобов"язання відповідачем, та на підставі п.3 ст.83 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи також і інтереси позивача, суд вважає за можливе задовольнити заяву відповідача», - йдеться в рішенні суду.

Як писав Finbalance, раніше суди зобов’язали ПАТ «АвтоКрАЗ» погасити борги перед банком «Фінанси та кредит» на 1,1 млрд грн. З урахуванням згаданої на початку суми 435 млн грн, сума боргів, які підприємство має сплатити банку за судовими рішеннями, вже сягає 1,5 млрд грн.

Кінцевий бенефіціар обох структур (у випадку банку – до його банкрутства) – нардеп Костянтин Жеваго.

Додамо, що 28 лютого Госпсуд Полтавської області задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» і в рахунок часткового погашення заборгованості ПАТ Зовнішньоторговельна фірма КрАЗ перед банком «Фінанси та кредит» за договором мультивалютну кредитну лінію №1201м-01-07 від 28.09.2007, яка на 01.12.2016 становила 489,6 млн грн, звернув стягнення на предмет іпотеки, що належить ПАТ «АвтоКрАЗ», (у т.ч. частину майнового комплексу - майстерню з відкритим майданчиком для випробувань за адресою: Полтавська область, місто Кременчук, вул Київська, 62 та будинок з побутовими приміщеннями механічних майстерень колишнього БУ Промбуд, дві земельні ділянки) за узгодженою сторонами ліквідаційною вартістю, що становить 10,3 млн грн.

"Матеріалами справи підтверджується неналежне виконання позичальником грошового зобов`язання по поверненню кредитних коштів та сплаті процентів за користування ними. Жодних доказів сплати суми боргу, зазначеної у позові, ані позивальником , ані відповідачем суду не подано. В судових засіданнях представник відповідача також не вказував про наявність таких доказів", - йдеться в рішенні суду.

Якщо додати вказані боргові вимоги банку «Фінанси та кредит» до «АвтоКрАЗ» на 489,6 млн грн до його боргових претензій за іншими кредитними договорами в рамках інших судових спорів з "АвтоКрАЗ" на 2,56 млрд грн, про які вже писав Finbalance, виходить сума понад 3 млрд грн.

P.S. У рішенні Госпсуду Полтавської області від 28.02.2017 зазначається, що 01.02.2017 року Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінальної справи виніс ухвалу про задоволення клопотання слідчого в особливо важливих справах Генпрокуратури та наклав арешт на нерухоме майно, що на належить ПАТ «АвтоКрАЗ».

Торік Госпсуд Полтавської області відмовив Ощадбанку в порушенні провадження у справі про банкрутство ПАТ "АвтоКрАЗ". До цього між Ощадбанком та «АвтоКрАЗ» вже кілька років тривала судова війна. Подекуди в рамках окремих судових справ боргові претензії держбанку сягали 1,3 млрд грн.

Довідково

За даними НБУ, з 29 млрд грн кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" 22 млрд грн - це були позики, пов`язані з К. Жеваго (76% портфелю).

При цьому кілька гірничо-збагачувальний комбінатів К. Жеваго (у т.ч. Полтавський ГЗК) у суді домагаються віднесення їх кредиторських вимог до банку «Фінанси та кредит» до 7-ої черги кредиторів (в яку включаються вимоги в т.ч. юросіб-вкладників банку, які не є пов’язаними особами банку), а не до 9-ої черги (вимоги пов’язаних з банком осіб).

Компанія Ferrexpo заявляла, що мала на рахунках в збанкрутілому банку «Фінанси та кредит» 174 млн дол. Про намагання "Полтавського гірничо-збагачувального комбінату" Жеваго стягнути 200 млн грн з Фонду гарантування див. тут.

Як писав Finbalance, слідчі ГПУ та поліції здійснюють досудове розслідування по низці кримальних проваджень щодо видачі банком «Фінанси та кредит» інсайдерських кредитів. Одне з них (№12016100080004902) було відкрите за фактом вчинення шахрайських дій не лише посадових осіб банку, але й власника фінустанови. У кримінальному провадженні №12015100010000279 (за підозрою в т.ч. екс-глави правління банку «Фінанси та кредит» В. Хливнюка в привласненні та розтраті коштів цієї фінустанови) фігурував у т.ч. колишній помічник К. Жеваго.

01 лютого Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №12015100010000279 наклав арешт на низку об’єктів нерухомості, що належать ПАТ «АвтоКрАЗ», ПрАТ «Росава» і ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод» (основним бенефіціаром вважається К. Жеваго), а 26 січня було накладено арешт на торгові марки, власниками яких є ТОВ «Артеріум ЛТД», ПАТ «Галичфарм», ПАТ «Київмедпрепарат» (теж пов’язують з К. Жеваго).

Про отриману цими фармкомпаніями відстрочку на виплату боргів банку «Фінанси та кредит» див. тут. Про визнання припиненою поруки "Росави" по кредиту, виданому банком "Фінанси та кредит", див. тут.

У вересні-2016 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до ПрАТ «Готель «Салют» (теж пов’язують з Жеваго) й вирішив стягнути з відповідача 399 млн грн на підставі кредитного договору №915-01-04 від 19.11.2004.

Тоді ж Госпсуд Полтавської області задовольнив позов банку до ПАТ «Кременчукм’ясо» (теж пов’язують з К.Жеваго) та вирішив стягнути з відповідача 559,4 млн грн.

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01 лютого 2017 року вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,8% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду №1153 від 07.07.2016 року затверджено ліквідаційну масу банку "Фінанси та кредит" станом на 01 травня 2016 року:

- балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) – 45,065 млрд грн.;
- оціночна вартість – 9,944 млрд грн.

Борг «Фінанси та кредит» перед НБУ по рефінансуванню на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

Господарський суд м. Києва розглядає позов ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» до банку «Фінанси та кредит» і НБУ про визнання недійсним іпотечного договору від 16.02.2015.

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані в т.ч. під заставу Білоцерківської ТЕЦ як цілісного майнового комплексу (ТЕЦ пов`язують з Жеваго).

18 листопада 2016 року Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн заборгованості банку «Фінанси та кредит» по рефінансуванню.

Раніше В. Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія», - зазначала глава Нацбанку.

Про спроби НБУ стягнути нерухомість зі структур, пов’язаних з К. Жеваго, див. тут і тут.

Нещодавно в інтерв’ю К. Жеваго висловив думку, що на сьогодні держава не може вимагати від нього жодних коштів за борги збанкрутілого банку "Фінанси та кредит".