Ще три австрійські компанії Клюєвих оголосили себе банкрутами

Все про економіку та фінанси

Компанія SLAV Handel, Vertretung und Beteiligung AG подала у вівторок, 8 березня, до Арбітражного суду Відня заяву на відкриття процедури банкрутства. Про це Deutsche Welle повідомили в австрійському товаристві захисту прав кредиторів KSV1870.

За даними товариства, банкрутство оголосили також дві дочірні компанії групи SLAV. Ці структури належать братам Сергію і Андрію Клюєвим, які є фігурантами санкційного списку Євросоюзу як представники близького оточення екс-президента Віктора Януковича.

Як зазначив у розмові з DW представник KSV1870 Юрген Ґебауер, однією з причин банкрутства стали саме санкції ЄС. "Брати Клюєви не могли отримати кредити на погашення боргів, а також поповнити обігові кошти компанії з власних ресурсів, оскільки їхні рахунки заморожені", - зазначив представник товариства захисту прав кредиторів.

За інформаціюю KSV1870, борги компаній групи SLAV становлять близько 112 мільйонів євро. Більше 90 відсотків цієї суми припадають на китайський державний концерн CNBM International, що займається переважно виробництвом будматеріалів. Згідно зі звітністю SLAV Handel, Vertretung und Beteiligung AG, яка перебуває у розпорядженні DW, понад сто мільйонів євро заборгованості компанії припадає на розрахунок за товарні поставки. Йдеться про постачання обладнання для сонячних електростанцій.

Компанія Activ Solar, яка раніше належала братам Клюєвим, а сьогодні оформлена на Каве Ертефая, зятя екс-голови Адміністрації президента Андрія Клюєва, володіла низкою сонячних електростанцій на півдні України. Цей бізнес був доволі прибутковим, враховуючи, що в Україні був встановлений найвищий у Європі спеціальний тариф на сонячну енергію. Утім, іноземні інвестори нарікали на те, що доступ до вигідного тарифу був обмежений вузьким колом компаній.

Торік CNBM International, як повідомляють українські ЗМІ, вже перебрала контроль над десятьма сонячними електростанціями Клюєвих в розрахунок за борги Activ Solar. У лютому ця компанія офіційно заявила про банкрутство. Її борги оцінюються в півмільярда євро.

Якщо в активі Activ Solar були сонячні електростанції, то у SLAV таких високоліквідних активів для задоволення вимог кредиторів немає. Згідно зі звітністю, активи становлять близько 80 мільйонів євро. Левова частка цих активів - підприємства групи "Укрпідшипник". Це насамперед заводи важкої промисловості, які розташовані в зоні конфлікту на сході України. 

Клюєві та держбанки

Глава НБУ Валерія Гонтарева зауважувала журналістам, що якщо подивитися на баланси держбанків, "Ви побачите історію України за останні 20 років - там всі "клюєві". "До речі, саме кредити Клюєва - найбільша проблема, а не кредитування держкомпаній", - зазначала керівник Нацбанку, говорячи про проблеми держбанків. 

Як писав Finbalance, раніше в Ощадбанку заявляли, що обсяг виданих ним кредитів у Криму під сонячні проекти цих діячів складав понад 7 млрд грн. У жовтні група "Актив Солар" спростовувала інформацію Ощадбанку про борги групи перед ним, також заперечувалися зв`язки з Клюєвими.

За даними ЗМІ, загалом Ощадбанк підтримав бізнес Клюєвих через кредити і кредитні гарантії на 500 млн євро, з них 340 млн євро припадали на кримські активи. Наразі ж борги їх «сонячних» компаній перед Ощадбанком обслуговує китайська держкомпанія CNBM.

Водночас як звертав увагу Finbalance, Ощадбанк намагається стягнути певну частину боргів структур, які пов`язували з Клюєвими, з держпідприємства "Енергоринок".

Про спроби Укрексімбанку відсудити в Клюєвих 5 млрд грн та 41,6 млн євро читайте тут і тут. Про розслідування Генпрокуратури щодо використання Клюєвими кредитних коштів Укрексіма для фінансових махінацій читайте тут. Про спроби Промінвестбанку відсудити в компанії Клюєвих 160 млн грн див. тут.

У контексті боргів перед Укрексімбанком додамо, що недавно арбітражний керуючий Заводу напівпровідників Євген Кириченко у коментарі для ЗМІ заявив, що цей держбанк веде себе в суді «дуже пасивно», зі всім погоджується, не заявляє протести. Як констатувалося, що «банк заявляє, що його задовольнить і малоліквідне майно підприємства». І якщо суд погодиться, фінустанова стане "забезпеченим майном кредитором", який за законом не бере участь в раді кредиторів, «контрольованій сьогодні Клюєвими через Activ Solar».