Апеляційний суд скасував рішення про виплату Фірташем 2 млн грн вкладнику "Надра”

Все про економіку та фінанси

06 березня Апеляційний суд Івано-Франківської області задовольнив апеляційну скаргу Дмитра Фірташа та скасував рішення Івано-Франківського міського суду від 23.11.2017 (по справі №344/10563/16-ц), яким було задоволено позов вкладника банку «Надра» та стягнуто з Д. Фірташа на користь позивача 1,9 млн грн.

Задовольняючи позов вкладника банку “Надра”, суд першої інстанції виходив з того, що саме з вини Д. Фірташа як власника істотної участі “Надра” цей банк було віднесено до категорії неплатоспроможних, оскільки Д. Фірташ не вжив своєчасних заходів для запобігання настання неплатоспроможності банку, не надав реальної фінансової підтримки банку, що призвело до подальшого погіршення фінансових показників його діяльності та завдало збитків позивачу.

Натомість суд апеляційної інстанції не погодився з таким висновком.

“Вимагаючи відшкодування шкоди з власників істотної участі банку та/або їх керівників, позивачу потрібно насамперед довести факт завдання йому шкоди завдавачами такої шкоди, розмір зазначеної шкоди, докази невиконання зобов`язань та причинно-наслідковий зв`язок між невиконанням зобов`язань власниками істотної участі та заподіяною шкодою.

Суд першої інстанції на зазначене уваги не звернув, не врахував, що сума неповернутого вкладу (депозиту) може становити розмір збитків, які відповідно до ст. 611 ЦК України підлягають стягненню на користь кредитора з власників істотної участі за мінусом виплат від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, лише після застосування всіх можливих, передбачених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» заходів, спрямованих на повернення коштів вкладникам і лише якщо коштів одержаних Фондом в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку не вистачить для повного задоволення всіх вимог позивача, як кредитора в даній процедурі”, - йдеться в постанові Апеляційного суду Івано-Франківської області від 06.03.2018.

Як писав Finbalance, суд першої інстанції, задовольняючи позов вкладника банку "Надра" по цій справі, серед іншого звертав увагу на інформацію Фонду гарантування, що ринкова вартість активів банку «Надра» визначена на рівні 7,9 млрд грн (17% балансової вартості), а кредитний портфель, сформований після 2011 року (коли з банку вийшла перша тимчасова адміністрація), на 98% складається з кредитів юрособам, з яких 63% надано компаніям, пов’язаним з власником банку – Д. Фірташем (основна заборгованість – 2,2 млрд грн – це фінансування будівництва ТЦ «Республіка»).

Крім того, Івано-Франківський міський суд зазначав, що поліція здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015000000000627 за фактом заволодіння колишніми службовими особами, спільно з власниками та керівниками банку «Надра» коштами НБУ в особливо великому розмірі.

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2018 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,7 млрд грн (95% запланованих виплат), а борг банку "Надра" перед НБУ по кредитам рефінансування на вказану дату становив 12,1 млрд грн.

Директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» не вистачить заставного майна, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам у межах гарантійної суми.

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance розповідала, що ще в 2012-2013 рр. Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова.

За словами заступниці глави НБУ, наразі складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.

Про кримінальне провадження поліції щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку «Надра», в якому фігурує в т.ч. Д. Фірташ, читайте тут.

Про підозри на адресу Д. Фірташа щодо придбання 29% акцій «Інтера» за рахунок рефінансування НБУ читайте тут.

Про розслідування НАБУ щодо видачі кредитів банком "Надра" для компанії "імені" Д. Фірташа для набуття частки в ЗТМК - тут.

Про можливу втрату Нацбанком коштів, які він отримав від часткового погашення банком "Надра" боргів по рефінансуванню, див. тут.

Про невдалі спроби ФГВФО продати ТРЦ «Республіка» та супровідні судові спори читайте тут.

Про мільярдні борги азотних заводів Д. Фірташа перед Ощадбанком та росбанками див. тут.

Про намагання Родовід Банку забрати в компанії Д. Фірташа депозитний "подарунок" на 283 млн грн читайте тут.

Про інсайдерські кредити в портфелі банків молодших партнерів Д. Фірташа - тут.