Апеляційний суд не зняв арешт з "Гуллівера", з його власника ФГВФО хоче стягнути 942 млн

Все про економіку та фінанси

21 березня Апеляційний суд м. Києва відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «Три О» та лишив без змін ухвалу слідчого судді Голосіївського суду м. Києва від 12 січня, якою в рамках кримінального провадження №12016100000001609 (виділене з №42016100000000558, обидва – щодо банкрутства банку «Михайлівський») було задоволено клопотання прокуратури м. Києва та накладено арешт (із забороною відчуження, розпорядження нерухомим майном) на торгівельно-офісний комплекс «Гуллівер» площею 151,8 тис. кв. м., який належить ТОВ "Три О".

Представник ТОВ «Три О» в апеляційному суді серед іншого висловлював думку, що в клопотанні прокурора та доданих до нього матеріалів не наведено жодних норм закону чи правочинів, в силу яких ТОВ «Три О» повинна нести цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного (екс-в.о. глави правління банку «Михайлівський»).

Крім того, апелянт оцінював як помилкові висновки слідчого судді щодо співрозмірності арештованого майна розміру завданої кримінальним правопорушенням шкоди. Він вказував, що згідно зі звітом ТОВ «Кредитне Брокерське Агентство» про оцінку комплексу, його вартість становить 6,29 млрд грн, що майже у сім разів перевищує розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, який вказаний у цивільному позові, заявленому банком «Михайлівський».

Також представник «Три О» звертав увагу, що торговельно-офісний комплекс передано ТОВ «Три О» в іпотеку держбанкам в забезпечення зобов`язань ТОВ «Три О» перед банками за укладеними між ними кредитним договором [за даними держреєстру речових прав на нерухоме майно, «Гуллівер» передано в заставу Ощадбанку та Укрексімбанку під консорціумний кредит на 441 млн дол (з яких 352,8 млн дол – від Ощадбанку; 88,2 млн дол – від Укрексімбанку) з погашенням до 30.11.2025, - ред.].

Натомість Апеляційний суд м. Києва серед іншого вказав на те, що згідно з одним з епізодів матеріалів кримінального провадження, 19 травня (тобто перед визнанням неплатоспроможним) банк «Михайлівський» надав кредити для низки компаній (ТОВ «Омега Компані Лтд», ТОВ «Максі-Пром Сервіс», ТОВ «Валькірія Сервіс», ТОВ «Ярос Груп», ТОВ «Альфа-Інвест Сервіс», ТОВ «Олімпік Пром Сервіс», ТОВ «Капітал-Буд Груп», ТОВ «Атлантіс Буд Груп») на 941 млн грн.

У цей же день отримані кошти були спрямовані позичальниками через ТОВ «Профіт Юніон», ТОВ «Ініціатива Груп», з призначенням платежів «надання фінансової допомоги» та «купівля-продаж цінних паперів», на погашення заборгованості існуючих позичальників (ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо», ТОВ «ЗД Транс», ТОВ «Алекса Груп», ТОВ «Альянс Транссервіс», ТОВ «Альянс Новобуд», ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «Центр сприяння бізнесу «ПІК», ТОВ «Александрія», ТОВ «Компанія Інтер-Профіт», ТОВ «Мікрокредитний центр БМ» за 19-ма кредитними договорами на 941 млн грн. При цьому, як зазначається, було виведено забезпечення за зазначеними кредитами вартістю 2,15 млрд грн.

Цитата з ухвали суду:

«Досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні встановлено, що кошти, які були отримані ТОВ «Лізингова компанія «Ельдорадо», ТОВ «ЗД Транс», ТОВ «Алекса Груп», ТОВ «Альянс Транссервіс», ТОВ «Альянс Новобуд», ТОВ «Технополіс 15», ТОВ «Центр сприяння бізнесу «ПІК», ТОВ «Александрія», ТОВ «Компанія Інтер-Профіт», ТОВ «Мікрокредитний центр БМ» в кредит протягом 2013 - 2015 років в ПАТ «Банк Михайлівський», використовувались, в тому числі і для погашення кредитних зобов`язань ТОВ «Три О» перед AT «Ощадбанк», які останній отримав в 2013 році для завершення будівництва торговельно-офісного комплексу з об’єктами громадського призначення та паркінгом (літера «В»), загальною площею 151805,3 кв. м. за адресою: місто Київ, площа Спортивна, будинок, 1-а [тобто «Гуллівера», - ред.].

Вказаний вище факт, а також взаємопов`язаність ТОВ «Екосіпан» [офіційний власник банку «Михайлівський»], ПАТ «Банк Михайлівський» та ТОВ «Три О», як вважають органи досудового розслідування, підтверджується довідкою про результати проведеного аналізу Державної фіскальної служби України від 19 грудня 2016 року.

Відповідно до листа уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Михайлівський» від 11 січня 2017 року, банком протягом 2014 - 2016 років здійснювалось кредитування юридичних осіб на поповнення обігових коштів, у тому числі ТОВ «Александрія», ТОВ «ЗД Транс» та ТОВ «Альянс Новобуд».

Зазначені юридичні особи після отримання кредитних коштів здійснювали розрахунки зі своїми контрагентами, серед яких зазначено і ТОВ «Три О». При цьому перерахування коштів ТОВ «Три О» здійснювалось на його поточний рахунок № 26006301853, відкритий в AT «Ощадбанк» у місті Києві, через систему електронних платежів Національного банку України.

Також уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Михайлівський» у кримінальному провадженні заявлено цивільний позов, в тому числі і до ТОВ «Три О», про солідарне стягнення з товариства матеріальної шкоди на користь банку у розмірі 941 984 836,10 гривень».

Апеляційний суд м. Києва також звернув увагу, що слідчий суддя Голосіївського райсуду м. Києва ухвалою від 12.01.2017 накладав арешт на «Гуллівер», «з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, розмір якої становить 941 984 836,10 гривень», причому «саме на таку суму і заявлено цивільний позов».

«Матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Колегія суддів переконана, що слідчий суддя <…> арешт застосував на засадах розумності та співмірності», - йдеться в постанові Апеляційного суду від 21.03.2017.

Оцінюючи ж ухвалу іншого слідчого судді Голосіївського райсуду м. Києва від 10.02.2017 про скасування арешту, накладеного на «Гуллівер» 12.01.2017, колегія Апеляційного суду констатувала, що вказана ухвала була винесена «формально, без з`ясування дійсної мети і підстав, за яких було накладено арешт на майно» і що вона «не може слугувати для суду апеляційної інстанції підтвердженням безпідставності накладення арешту на нерухоме майно ТОВ «Три О».

«До того ж, представник ТОВ «Три О» в засіданні суду апеляційної інстанції не відмовився від своєї апеляційної скарги, а наполягав на її розгляді, вважаючи недостатнім скасування слідчим суддею арешту майна товариства, інтереси якого він представляє, та просив задовольнити його апеляційну скаргу», - уточнюється в постанові Апеляційного суду.

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01 березня вкладникам банку "Михайлівський" в межах гарантійної суми було виплачено компенсації на 2,24 млрд грн (97,7% запланованих виплат).  

У Єдиному держреєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань кінцевим бенефіціаром банку «Михайлівський» значиться Віктор Поліщук. На офіційному ж сайті НБУ у відомостях про структуру власності банку «Михайлівський» останні дані - станом на 19 травня 2016 року: в них бенефіціарами банку значаться 12 осіб (включно з екс-главою правління банку «Михайлівський» Ігорем Дорошенком) з частками менше 10% кожна.

У жовтні 2012 року газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» (яке в свою чергу є власником "Гуллівера") став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку.

На початку вересня 2016 року «Економічна правда» повідомляла з посиланням на джерело, близьке до керівництва Ощадбанку, що «кілька років тому Ощадбанк видав компанії "Три О", що управляє столичним ТРЦ "Гулівер", $460 млн кредиту, в той час як ринкова вартість заставного майна становила ледь половину від цієї суми».

Глава правління Ощадбанку Андрій Пишний, коментуючи неофіційні дані про реструктуризацію Ощадбанком кредитів на пільгових умовах на суму біля 20 млрд грн для групи компаній В. Поліщука, констатував, що «є речі, які я не можу обговорювати і коментувати в силу банківської таємниці, і це саме той випадок», водночас він зауважував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

В. Поліщук в інтерв’ю для «ЛігаБізнесІнформ» називав «сюрпризом» накладання ще першого арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Але він не відповів на питання, кому саме належить Gulliver: «Ви знаєте, деякі називають Януковича та інших людей зі страшними прізвищами. З 2014 року фінмоніторинг України, оновлений і найчесніший, перевірив всіх засновників Gulliver. Абсолютно точно знаю, що ніяких Януковичів і подібних прізвищ у власниках торгово-офісного центру немає. А є фантазії людей, про яких пишуть в пресі... Мені сумно».

У лютому глава НБУ Валерія Гонтарева, говорячи про держбанки, бізнесмена Віктора Поліщука та бізнес-центр «Гуллівер», заявила, що «два роки тому він [Поліщук] платив, тепер в бігах і не платить». «Гуллівер стоїть, а кредит перестав обслуговуватися», - зауважила В. Гонтарева.

Як писав Finbalance, 06 березня Апеляційний суд м. Києва відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «Техенерготрейд» (кінцевий бенефіціар – Віктор Поліщук) та лишив без змін ухвалу слідчого судді Голосіївського райсуду м. Києва від 09 грудня 2016 року, якою задоволено клопотання прокуратури й накладено арешт на нерухоме майно підприємства в рамках кримінального провадження №42016100000000558 (щодо банкрутства банку «Михайлівський»). Йдеться про склади, магазини, приміщення торгово-розважальних центрів та земельні ділянки у кількох регіонах (в Київській, Одеській, Черкаській областях, в Криму).

У вересні 2016 року Печерський райсуд м. Києва в рамках ще одного кримінального провадження щодо банкрутства «Михайлівського» (№12016000000000197) накладав арешт на низку активів вартістю 2,15 млрд грн (у т.ч. на нежитлові приміщення ТОВ "Альянс Новобуд" у Броварах), які, за даними слідства, були виведені позичальниками з-під застави банку «Михайлівський» в результаті сумнівного погашення їх боргів перед банком «Михайлівський» за рахунок виданих ним же нових кредитів іншим структурам. У судових матеріалах вказувалося, що значна частина з відповідних компаній були пов`язані з фактичними власниками банку «Михайлівський».

Також торік у вересні Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого Нацполіції та в рамках кримінального провадження №42016100000000558 наклав арешт на 22 нежитлові приміщення, що належать ТОВ «Альянс Новобуд» і знаходяться за адресами м. Бровари вул. Чорновола 9; 11; 15, а також на три машино-місця за адресою вул. Чорновола, 13 (за адресами вул. Чорновола 9; 11; 15 розташований ЖК «Зелений квартал»).