Анексія Криму: суд у Гаазі зобов`язав РФ виплатити компенсації "приватівцям"

Все про економіку та фінанси

Третейський суд у Гаазі постановив, що Російська Федерація має відшкодувати низці українських компаній збитки за анексію Криму. Раніше повідомлялося, що у цій справі йдеться про суму 159 млн дол, пише УНІАН.

"23 березня 2018 року, проконсультувавшись зі сторонами, склад арбітражу оголосив про закінчення слухання справи згідно зі статтею 29 (1) Арбітражного Регламенту ЮНСІТРАЛ 1976 року.

2 травня 2018 року, порадившись, склад арбітражу виніс одноголосне рішення, що стосується питань відповідальності і збитків", - йдеться в прес-релізі суду.

Як зазначається в ухвалі суду, Росія відповідальна за порушення прав українських інвесторів, починаючи з 21 березня 2014 року, коли Володимир Путін підписав указ про анексію Криму.

Позов проти Росії подавали 18 українських компаній, а також одна фізична особа. Серед них є телерадіокомпанія ТРК "Жиса", що входила до групи "1+1 медіа", уточнює ТСН.

Як пише "Інтерфакс-Україна", слухання вказаної справи було розпочато за позовом ТОВ "Еверест Істейт" (Київ), вже екс-голови правління Приватбанку Олександра Дубілета і ще 17 інших компаній.

Повний перелік позивачів - тут.

"Тягар агресії буде ставати для Росії все більшим. Це лише перша перемога. У процесі перебуває ціла низка справ українських компаній, у тому числі Нафтогаз, Ощадбанк, Укрнафта і Приватбанк. Динаміка розгляду цих справ набирає оберту цього місяця відбуваються слухання у справі Нафтогазу і очікується ухвалення рішення у справі Ощадбанку. Нам відомо, що коло компаній, які готують аналогічні позови, стає все більшим. Заохочую усі компанії, які втратили майно в Криму активно боротися за компенсацію втрат", - прокоментувала заступник глави МЗС Олена Зеркаль.

Третейський суд підтвердив свою юрисдикцію в справах про майнові стосунки в Криму влітку 2017 року. Росія рішення не визнала, після чого почала ігнорувати розгляд справи.

У суді нагадують, що після проведення слухання по суті спору з 5 по 6 жовтня 2017 року склад арбітражу запросив сторони надати додаткові письмові пояснення. 11 грудня 2017 року позивачі представили свої пояснення разом, Російська Федерація не представила жодних пояснень. Третейський суд нараховує трьох повноважних представників, причому Кремль відмовився висувати свого, тож його призначили у Гаазі.

Контекст

У березні 2017 року Investment Arbitration Reporter повідомляв про рішення арбітрів Міжнародного арбітражного суду в Гаазі, що Росія повинна нести зобов`язання щодо захисту українських інвесторів у Криму після його анексії згідно з двосторонньою російсько-українською угодою про захист інвестицій.

Перед цим суд заявляв, що ухвалив проміжне рішення (interim award), яке стосується деяких питань юрисдикції та допустимості, за позовами Приватбанку та його колишнього власника Ігоря Коломойського проти Росії у зв`язку з анексією Криму.

"24 лютого 2017 року, після проведення обговорень, склад арбітражу одноголосно ухвалив проміжне рішення (interim award), що стосується деяких питань юрисдикції та допустимості", - йшлося в публікації арбітражу від 9 березня 2017 року.

Водночас будь-якої додаткової інформації про це рішення не було.

Як зауважувалося, арбітражний розгляд за позовом Коломойського і ТОВ "Аеропорт "Бельбек" проти РФ було розпочато 13 січня 2015 року на основі регламенту UNCITRAL й угоди між урядами РФ і України від 27 листопада 1998 року про захист інвестицій.

Позивачі заявили, що РФ порушила свої зобов`язання, що випливають із зазначеного договору, шляхом вживання з лютого 2014 року заходів, які позбавили позивачів прав власності, договірних та інших прав з експлуатації пасажирського термінала для комерційних перельотів аеропорту "Бельбек" у Криму.

Коломойський заявляв про наявність у нього до 2020 року контракту на управління пасажирським терміналом аеропорту "Бельбек" у Севастополі, "націоналізованим" Росією після анексії Криму.

Він зажадав від РФ компенсації втрат у вигляді можливого доходу від термінала. Йдеться про суму розміром 15 млн доларів.

Потім, 13 квітня 2015 року, подібний арбітражний розгляд проти РФ ініціювали Приватбанк і ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон"", оскільки анексія Росією Криму не дозволила позивачам продовжити свій банківський бізнес у Криму.

Після слухання про юрисдикцію і допустимість, яке відбулося в Женеві 12-14 липня 2016 року, склад арбітражу запросив сторони доповнити свої письмові позиції в термін до 14 жовтня 2016 року.

Позивачі надали свої письмові доповнення 14 жовтня 2016 року, тоді як РФ не надала ніяких доповнень.

Як повідомлялося, Гаазький арбітраж розглядає ще низку подібних позовів від компаній, пов`язаних із колишніми акціонерами Приватбанку, зокрема "Укрнафти" і ТОВ "Стабіл", що втратили в Криму нафтобізнес, і екс-голови правління Приватбанку Олександра Дубілета і 18 компаній, що втратили в Криму активи у сфері нерухомості. Усі ці справи також дійшли до етапу слухань про юрисдикцію.

Голова правління націоналізованого наприкінці 2016 року Приватбанку Олександр Шлапак в інтерв`ю ЕП повідомив, що після націоналізації фінустанова продовжила співпрацю з адвокатами, яких було найнято раніше.

"Сьогодні ми розділили кейс: нас цікавить тільки наш портфель, окремо від сукупних втрат бізнесу колишніх акціонерів", - уточнив він.

За його словами, кримські активи банку в розмірі, за сьогоднішніми оцінками, близько 14 млрд гривень було конфісковано місцевою владою, а залишилися вкладники приблизно на 10 млрд гривень, якщо перерахувати за сьогоднішнім курсом.

Шлапак пояснив, що ресурсу, щоб віддати сьогодні кошти кримських вкладників, враховуючи негативний капітал банку, немає, і джерелом може бути лише додаткова капіталізація банку державою. Він нагадав, що у випадку з іншими держбанками держава пішла на таку докапіталізацію.

У березні 2017 року Міністерство фінансів заявляло, що інформація про активне залучення України до міжнародних судових справах, ініційованих Приватбанком проти Російської Федерації про відшкодування збитків від втрати банківського бізнесу і активів в результаті незаконної анексії Криму, є неправдивою.

"Держава Україна не бере участі в справі за позовом ПАТ КБ "Приватбанк" та ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон" проти РФ ", - констатувалося в прес-релізі відомства.

Мінфін уточнював, що позовну заяву ініційовано позивачами відповідно до Арбітражного регламенту Комісії ООН по праву міжнародної торгівлі (UNCITRAL, United Nations Commission on International Trade Law) про порушення їхніх прав, передбачених угодою між урядами України і РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року.

Російські ЗМІ писали, що після анексії Криму російська окупаційна адміністрація націоналізувала 87 об`єктів, що належать Коломойському і групі «Приват». Як зазначалося, в число націоналізованих об`єктів в т.ч. увійшли санаторій «Форос», два дитячих оздоровчих комплекси, корпус оздоровчого комплексу «Таврія» площею понад 3,8 тис. кв. м і турбаза «Нива Яйла» в селищі Гірський під Ялтою. Серед активів виявилися також 36 автозаправок «Укртатнафти», склад паливно-мастильних матеріалів в Сімферополі і пункт наливу скрапленого газу в Керчі.