Хто після Туреччини: аналітики - про вразливість Аргентини, Мексики, Колумбії, ПАР

Все про економіку та фінанси

Нова «вразлива п`ятірка» економік, які об`єднані проблемами великого дефіциту платіжного балансу і значного зовнішнього боргу, - це Туреччина, Аргентина, Колумбія, Мексика, ПАР, написали експерти Bloomberg Economics Зіад Дауд і Том Орік в огляді «Турецька ліра руйнується - хто наступний?», констатує РБК.

Саме Аргентина, Колумбія, ПАР та Мексика «показують симптоми, схожі на турецькі, хоча і не стільки різкі», відзначають автори дослідження.

Позначення «вразлива п`ятірка» (Fragile Five) вперше було введено аналітиками Morgan Stanley в 2013 році: так вони позначили валюти Бразилії, Індонезії, ПАР, Індії та Туреччини, найбільш вразливі в той час до зростання курсу долара. Після цього різні експерти створювали свої версії «вразливих п`ятірок» за різними критеріями.

Туреччину, 13-ту за розміром економіку світу (за ВВП, розрахованим за паритетом купівельної спроможності), в цьому місяці охопила фінансова криза. Курс турецької ліри до долара за останній місяць обвалився на 20%, з початку року падіння досягло майже 40%. Хоча президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган пов`язав падіння ліри з «операцією [зовнішніх сил] проти Туреччини» (у країни дипломатичний конфлікт з США), аналітики J.P. Morgan Asset Management вважають, що турецька економіка потрапила в «ідеальний шторм» - в епіцентр структурних і геополітичних проблем.

У Туреччини хронічний дефіцит платіжного балансу (зокрема, дефіцит зовнішньої торгівлі), країна є чистим імпортером енергоносіїв, які дорожчають, і близько 40% боргу центрального уряду Туреччини номіновано в доларах США, відзначають аналітики J.P. Morgan. Турецький Центробанк недостатньо агресивно підвищував процентні ставки, щоб приборкати інфляцію на рівні 16% в рік, а Ердоган впливав на політику Центробанку через неодноразові заклики до більш низьких ставок.

Bloomberg Economics склав матрицю уразливості економік, що розвиваються, за чотирма критеріями: обсяг дефіциту платіжного балансу, обсяг зовнішнього боргу, якість держуправління (за даними індексу ефективності урядів Світового банку) і рівень інфляції. У Туреччині, яка серед економік, що розвиваються, є найбільш проблемною за сукупністю цих критеріїв, такі показники: дефіцит платіжного балансу в 2018 році прогнозується на рівні 5,4% ВВП (оцінка МВФ), загальний зовнішній борг (державний сектори і приватний сектор) склав 53,5% ВВП на кінець 2017 року, індекс ефективності уряду - 0,05 бали (89-е місце в світі) і інфляція за другий квартал 2018 року - 12,8%.

Росію економісти помістили на дев`яте місце за ступенем уразливості: її плюсами є позитивний платіжний баланс (4,5% ВВП) і низька інфляція, але якість держуправління оцінено як слабке (на рівні Шрі-Ланки і Тунісу).