"Альфа-банк" судиться з VS Energy за понад 70 млн дол.

Все про економіку та фінанси

06 жовтня Господарський суд Херсонської області задовольнив позов «Альфа-банку» до ПАТ «Херсонобленерго» щодо стягнення 60,7 млн дол. Водночас «Херсонобленерго» оскаржило це рішення в Одеському апеляційному госпсуді. 26 жовтня суд прийняв відповідну скаргу до провадження.

Згідно з матеріалами справи, 04 липня 2012 року між «Альфа-банком» та ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна» був укладений договір про відкриття кредитної лінії №19-МВ/12, який у подальшому був змінений та доповнений. Як констатується в рішенні суду, позичальник не виконував належно взяті зобов`язання. І на 20.07.2015 року заборгованість складала згадані вище 60,7 млн дол. (включає не лише «тіло» кредиту, але й пені й т.д.).

При цьому 26.02.2013 р. між «Альфа-банком» та ПАТ «Херсонобленерго» було укладено договір поруки №12-П/13, за умовами якого поручитель взяв на себе зобов’язання солідарного боржника (відповідає перед банком у тому ж обсязі, що і безпосередній боржник).

В інших судах «Альфа-банк» позивається також щодо стягнення заборгованості на вказану вище суму до ПАТ «Севастопольенерго», ПАТ «Рівнеобленерго», ПАТ «Житомиробленерго».

Причому в рамках позову до ПАТ «Севастопольенерго», який розглядає Господарський суд Київської області, 09 листопада від «Альфа-банку» надійшло прохання щодо нової редакції позову, в якій фінустанова просила суд стягнути з відповідача 83 млн дол та 153,85 млн грн. Але суд не прийняв цю заяву до розгляду.

На розгляді в Госпсуді м. Києва також є позов «Альфи» до ПАТ «Кіровоградобленерго» і ПАТ «Українська фінансово-інвестиційна компанія» щодо стягнення 10,2 млн дол. Плюс до цього Господарський суд Одеської області розглядає ще позов фінустанови до ПАТ «Одесаобленерго» та ПАТ «Кіровоградобленерго» щодо стягнення 1,9 млн дол. та 11 млн грн.

Нагадаємо, що вказані вище обленерго контролює російська група VS Energy. Серед її кінцевих бенефіціарів називають Олександра Бабакова (був, до речі, віце-спікером Держдуми РФ), Михайла Воєводина; Євгена Гінера. У 2014 році виручка групи перевищила 13 млрд грн.

У жовтні агентство «ЛігаБізнесІнформ» повідомляло, що МВС відкрило два кримінальних провадження щодо VS Energy. Одне з них стосується «штучного заниження прибутку, що привело до недоотримання державою коштів у вигляді податків і дивідендів». Причому в провадженні «фігурують в т.ч. прізвища кінцевих бенефіціарів». Один з учасників ринку висловлював думку, що проблеми групи можуть бути пов’язані в т.ч. з «стимулюванням» продати частину активів.

Про спроби "Альфа-банку" стягнути 1,3 млрд грн з групи "Інтерпайп" В. Пінчука читайте тут.

Як писав Finbalance, збиток «Альфа-банку» у ІІІ кварталі збільшився на 286,3 млн грн. – до 916,1 млн грн. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках, які за 9 місяців становили 2,78 млрд грн. (у ІІІ кварталі – 519,4 млн грн).

На кінець ІІІ кварталу «Альфа-банк» порушував норматив максимального кредитного ризику на одного контрагента, який становив 74,73% (при тому, що має бути не більше 25%) та норматив великих кредитних ризиків, який складав 1095,05% (має бути не більше 800%).

На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу банку знизилося до 5,75% з 6,11% на кінець червня. Згідно з вимогами НБУ цей показник має бути не менше 10%. Водночас з огляду на кризу, регулятор за погодженням з МВФ визначив допустимим значенням у поточному році 5%.

Співвідношення резервів банку до кредитів юрособам (а це 86,6% всього кредитного портфелю) на 01.10.15 становило 15,3%, що помітно менше, ніж у багатьох банків з 1-ої групи класифікації НБУ.

У квітні в коментарі для Finbalance прес-служба «Альфа-банку» заявляла, що порівнювати його рівень резервування з іншими банками «не зовсім коректно» з ряду причин, враховуючи, зокрема, різні сегменти кредитування економіки; географію клієнтів (включаючи зону АТО та Крим).

«При формуванні 100% банки мають право самостійно прийняти рішення про списання заборгованості. Таким чином, можливі обидва варіанти: наявність кредиту на балансі і 100% резерв, що завищує відсоток резервування, і списання кредиту, що зменшує рівень резервування. За інших рівних, але різних підходах до списання рівень резервування буде відрізнятися.

Що стосується методології резервування і списання, прийнятої в Альфа-банку, то вона передбачає консервативний підхід в частині списання з балансу заборгованості зі 100% резервом. «Очищення» балансу відбувається [активніше, - ред.] за рахунок списання безнадійних боргів, ніж за рахунок будь-яких інших операцій», - констатували у фінустанові.

Наприкініці вересня холдингова компанія ABH Ukraine Limited (далі ABHU), яка володіє 100% акцій "Альфа-банку", ухвалила рішення про збільшення статутного капіталу банку на 2,761 млрд грн шляхом приватного розміщення акцій.

Після розміщення простих іменних акцій розмір статутного капіталу "Альфа-банку" становитиме 7,4 млрд грн. У результаті збільшення статутного капіталу не відбувається зміна власника великого пакета акцій банку. Акції будуть розміщені серед єдиного акціонера банку - компанії ABHU.

Крім того, якк уточнювали в прес-службі фінустанови у відповідь на запит редакції Finbalance, збільшення статутного капіталу "Альфа-банку" відбудеться за рахунок конвертації субординованого боргу.

У 2014 році "Альфа-банк" задекларував збиток 744 млн грн за нацстандартами фінзвітності та 2,2 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.