Активи "Дельта Банку": НБУ збільшив програш Фонду гарантування до 3,6 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

Згідно з ухвалою Київського апеляційного госпсуду від 12 грудня, 24.11.2016 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов НБУ до Фонду гарантування та ліквідатора «Дельта Банку», в якому Нацбанк просив суд зобов’язати ліквідатора «Дельта Банку» перерахувати для НБУ кошти від погашення заставлених облігацій підприємств (згідно з договором застави №51/64/144/39/86/ОП-3 від 14.05.2014) у загальній сумі 220,52 млн грн.

Апеляційний суд повернув НБУ його апеляційну скаргу, оскільки Нацбанк не надав доказів направлення копії апеляційної скарги третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів – громадській організації «Спілка вкладників АТ «Дельта Банк».

Як писав Finbalance, 14 листопада Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов НБУ до Фонду гарантування, в якому НБУ просив суд зобов`язати Фонд повернути "Дельта Банку" неправомірно (на думку НБУ) отримані кошти на 3,36 млрд грн для подальшого їх включення до ліквідаційної маси банку та задоволення вимог кредиторів у визначеній законом черговості.

Як зауважувалося в рішенні суду, 28.10.2015 НБУ в межах ліквідаційної процедури звернувся до ліквідатора «Дельта Банку» із заявою про визнання його кредитором на 9,34 млрд грн, посилаючись на низку кредитних угод. Ці вимоги ліквідатор «Дельта Банку» акцептував в повному обсязі. Згодом Нацбанку стало відомо, що "Дельта Банк" перерахував Фонду 3,36 млрд грн, не зважаючи на те, що ліквідаційна маса "Дельта Банк" не була сформована, що, на думку НБУ, є порушенням закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Натомість суд вказав, що кошти були правомірно направлені на погашення кредиторських вимог Фонду як кредитора третьої черги (з огляду на отримання цільової позики під час тимчасової адміністрації на 11,95 млрд грн для виплат гарантованих сум вкладникам банку), «тому доводи позивача про задоволення кредиторських вимог поза межами процедури затвердження ліквідаційної маси є безпідставними».

Довідково

За даними Фонду гарантування, вкладникам "Дельта Банку" в межах гарантійної суми має бути виплачено 16,07 млрд грн (на 01 грудня видано компенсації на 15,54 млрд грн). Як відомо, Фонд гарантування здійснює виплати вкладникам банків-банкрутів переважно за рахунок емісійних коштів НБУ (його кредитів для Фонду гарантування та монетизації держоблігацій, які Мінфін випускав для фінансової підтримки Фонду), що відповідним чином впливало на курс та інфляцію.

У березні директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник заявляв, що в поточному році Нацбанк за рахунок застави по кредитам рефінансування планує отримати близько 4,4 млрд грн. надходжень «від очікуваних і вже накопичених погашень за портфелем Дельта Банку»

Крім того, в НБУ заявляли, що намагаються в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн. за майновим поручительством по кредитам рефінансування для «Дельта Банку». Як зазначалося, М. Лагун надав майнове поручительство на 766,848 млн гривень під земельні ділянки.

За даними НБУ, на 01.03.2015 борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн. Він отримував рефінансування і за часів керівництва в НБУ І. Соркіна, і С. Кубіва, і В. Гонтаревої.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Про судові спори Ощадбанку та ДІУ з Фондом гарантування за активи Дельта Банку читайте тута з "Фокстротом" - тут

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.