Ахметов "заморозив" позов Укрексімбанку на 810 млн грн

Все про економіку та фінанси

28 лютого Вищий господарський суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Укрексімбанку та лишив без змін ухвалу Київського апеляційного госпсуду від 28.11.2016.

Цією ухвалою до завершення судової економічної експертизи було призупинено розгляд апеляційної скарги ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Р. Ахметов) на рішення Госпсуду м. Києва від 11.10.2016, яким частково задоволено позов Укрексімбанку і вирішено стягнути з ТОВ «ЕСУ» 810 млн грн боргу по відсотковим платежам за облігаціями (у т.ч. 671,3 млн грн основного боргу; 102,98 млн грн пені тощо).

«Київським апеляційним господарським судом встановлено, що розрахунки заборгованості за 9-й, 10-й, 11-й, 12-й, 13-й відсоткові періоди станом на 25.07.2016, які містяться в матеріалах справи, є взаємно суперечливими між собою. Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму ВГСУ №4 від 23.03.2012 якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи», - йдеться в постанові ВГСУ від 28.02.2017.

Як констатувалося в матеріалах справи, 24 квітня 2013 року Укрексімбанк придбав облігації ТОВ «ЕСУ» номінальною вартістю 2,24 млрд грн. За даними суду, такий же обсяг паперів лишається в портфелі держбанку.

Прес-служба СКМ (холдингова структура Р. Ахметова) зазначала, що "тривалий час компанія ЕСУ сумлінно виконувала свої зобов`язання по виплаті процентного доходу за своїми зобов`язаннями». «На жаль, складна економічна ситуація викликала затримку в оплаті. Компанія ЕСУ прикладає всі зусилля для якнайшвидшого погашення заборгованості", - констатували в компанії.

Як писав Finbalance, Ощадбанк теж намагається стягнути з ТОВ «ЕСУ» заборгованість по відсотковим платежам по облігаціям – на 714 млн грн. Як повідомлялося, в 2013 році Ощадбанк придбав приблизно такий же обсяг паперів ТОВ «ЕСУ», як і Укрексімбанк (тобто на суму близько 2 млрд грн).

Як вважається, таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У 2015 році Укртелеком взяв на себе зобов`язання викупити в Ощадбанку і Укрексімбанку облігації своєї материнської компанії ЕСУ.

Якщо до 15 березня Укртелеком не поверне борг банкам, вони можуть стягнути акції компанії, які отримали в заставу. Йдеться про цінні папери номінальною вартістю 4,344 млрд грн. Тобто про частку в 92,79% статутного капіталу оператора.

У СКМ був варіант, як розрахуватися з банкірами. До кінця року група планувала продати 3G-оператора Трімоб компанії МТС Україна, а виручені гроші пустити на покриття боргів по облігаціях. Але угода не відбулася. Тому невідомо, як компанія Ріната Ахметова збирається виконувати фінансові зобов`язання перед держбанками.

Як писало агентство «ЛігаБізнесІнформ», нещодавно Окружний суд Нікосії тимчасово заблокував акції кіпрської компанії Ріната Ахметова на суму 656 млн євро. Рішення суду нібито винесено за позовом іншої кіпрської компанії в рамках спору про продаж державної української телекомунікаційної компанії за 830 млн євро (судячи з усього, мався на увазі «Укртелеком»).

Неофіційно учасники ринку припускали, що це міг бути юридичний маневр Р. Ахметова, щоб унеможливити реприватизацію Укртелекому та/або створити вкрай ризикові умови для потенційного нового власника.

У вересні 2016 року генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що Укртелеком «фактично безкоштовно дістався зловмисникам».

04 листопада Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого СБУ й надав тимчасовий доступ до документів (з можливістю вилучення належним чином завірених копій) за період часу з 01.01.2010 по дату винесення ухвали, які зберігаються в Укрексімбанку та стосуються його співпраці з ТОВ «ЕСУ», зокрема, в частині договорів купівлі-продажу цінних паперів, виконання компанією «ЕСУ» кредитних зобов’язань тощо.

Як констатувалося в ухвалі суду, за даними СБУ, впродовж 2010-2011 років невстановлені службові особи ТОВ «ЕСУ» за попередньою змовою з службовими особами Фонду держмайна, Адміністрації Держслужби спецзв`язку та захисту інформації, ВАТ «Укртелеком» та ТОВ «Консалтингова фірма «Острів», зловживаючи своїм службовим становищем, здійснили приватизацію 92,791% держпакету акцій ВАТ «Укртелеком» за заниженою вартістю, що призвело до нанесення збитків державі на загальну суму понад 1,62 млрд грн.

Як вважається, останнім часом Р. Ахметов зблизився з П. Порошенком (при тому, що має давні хороші контакти з А. Яценюком).