Ахметов не домігся скасування арешту акцій Укртелекома, який наклали на вимогу Укрексіма

11.08.2017, 09:00

25 липня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов) та лишив без змін ухвалу Госпсуду м. Києва від 02.06.2017, якою в рамках позову Укрексімбанку до вказаної компанії щодо стягнення 2,83 млрд грн заборгованості по облігаціям було задоволено клопотання держбанку-позивача та накладено арешт на 92,79% акцій ПАТ «Укртелеком», які належать ТОВ «ЕСУ».

Своє клопотання про зняття арешту акцій «Укртелекома» ТОВ «ЕСУ» мотивувало тим, що на момент винесення відповідної ухвалу суду першої інстанції в рамках іншої справи вже було накладено арешт на вказані акції телефонного оператора (водночас цей арешт був знятий Апеляційним судом м. Києва).

Натомість у судових матеріалах вказується,що відповідно до квартальної фінансової звітності ТОВ «ЕСУ», компанія не отрималажодних доходів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за І квартал 2017 року; залишкова вартість основних засобів ТОВ "ЕСУ" на 01.04.2017 – 1 тис грн. Крім того, як вбачається зі звіту про фінансовий стан на 01.04.2017, відповідач має довгострокову позику від нерезидента у розмірі 2,9 млрд грн; поточну кредиторську заборгованість за довгостроковими зобов`язаннями у розмірі 7,1 млрд грн; наявні ж у відповідача грошові кошти та їх еквіваленти на 01.04.2017 становили 114 тис грн.

«Доводи позивача [Укрексімбанку] у справі про фінансовий стан відповідача, є підтвердженими, що не дозволяє повне виконання рішення у даній справі у випадку, якщо позов буде задоволено.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ЕСУ" не має достатнього розміру грошових коштів на своїх рахунках, який був би співрозмірним з розміром заявленого до стягнення АТ "Укрексімбанк" боргу за облігаціями.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що накладення арешту на належні ТОВ "ЕСУ" акції не призведе до порушення прав ТОВ "ЕСУ" як їх власника, а також до порушення прав третіх осіб», - йдеться в ухвалі Київського апеляційного госпсуду від 25.07.2017.

Як писав Finbalance, 11 липня Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 2,83 млрд грн заборгованості, у т.ч. 2,24 млрд грн – прострочена сума боргу по номінальній вартості облігацій 2013 року випуску (мали бути погашені в березні поточного року).

Згідно з судовими матеріалами, на 26.04.2017 заборгованість ТОВ «ЕСУ», яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань по облігаціям, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат складала 3,64 млрд грн.

20 липня Госпсуд м. Києва – в рамках справи за позовом Укрексімбанку до «Укртелекома» щодо стягнення 1,1 млрд грн – повернув для «Укртелекома» без розгляду його зустрічний позов до Укрексімбанку щодо припинення зобов`язань за договором.

У жовтні 2016 року Госпсуд м. Києва вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» на користь держбанку 810 млн грн відсоткових платежів по облігаціям.

Додамо, що 02 серпня Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов Ощадбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 955 млн грн заборгованості за облігаціями, а також також надав відповідачу відстрочку на один рік на виконання цього рішення.

Як повідомлялося, ще в 2015 році «Укртелеком» приєднався до переговорів "ЕСУ" з Ощадбанком і Укрексімбанком. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ЕСУ на 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. У заставу держбанкам були передані акції «Укртелекома». Планувалося, що погашення боргів ідбудеться за рахунок коштів від продажу 3G-оператора "Тримоб" для «МТС Україна», але ця угода зірвалася.

У березні-2017 була інформація, що Ощадбанк та Укрексімбанк можуть отримати близько 40% акцій «Укртелекома» в обмін на реструктуризацію боргів і продовження ще на кілька років термінів їх виплати.

Раніше в коментарі ТОВ «ЕСУ», який редакція Finbalance отримала через прес-службу «Укртелекома», констатувалося, що «на жаль, скрутна економічна ситуація вимагає реструктуризації зобов’язань». «ТОВ «ЕСУ» працює над планом реструктуризації цих зобов’язань та не коментує перебіг переговорів з держателями облігацій», - констатували в ТОВ «ЕСУ».

Розміщення облігацій в 2011 році сприяло ТОВ «ЕСУ» приватизації 92,8% акцій «Укртелекома» (за них Фонд держмайна отримав 10,6 млрд грн). На той час ТОВ «ЕСУ» було підконтрольним австрійській компанії EPIC, а в 2013 році ТОВ «ЕСУ» перейшло під контроль Р. Ахметова.

Тоді основними покупцями облігацій ТОВ «ЕСУ» стали Ощадбанк і Укрексімбанк, які, за різними даними, придбали папери на суму по 2 млрд грн. Таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У вересні-2016 генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що "Укртелеком" «фактично безкоштовно дістався зловмисникам».

У лютому 2017 року стало відомо про судовий спір на Кіпрі на 656 млн євро, в рамках якого були заморожені 44% акцій SCM Holdings Ltd. Спостерігачі не виключали, що це може бути юридичний «маневр» групи СКМ Р. Ахметова, який покликаний зберегти контроль над «Укртелекомом».