Ахметов не домігся скасування арешту акцій Укртелекома, який наклали на вимогу Укрексіма

Все про економіку та фінанси

25 липня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов) та лишив без змін ухвалу Госпсуду м. Києва від 02.06.2017, якою в рамках позову Укрексімбанку до вказаної компанії щодо стягнення 2,83 млрд грн заборгованості по облігаціям було задоволено клопотання держбанку-позивача та накладено арешт на 92,79% акцій ПАТ «Укртелеком», які належать ТОВ «ЕСУ».

Своє клопотання про зняття арешту акцій «Укртелекома» ТОВ «ЕСУ» мотивувало тим, що на момент винесення відповідної ухвалу суду першої інстанції в рамках іншої справи вже було накладено арешт на вказані акції телефонного оператора (водночас цей арешт був знятий Апеляційним судом м. Києва).

Натомість у судових матеріалах вказується,що відповідно до квартальної фінансової звітності ТОВ «ЕСУ», компанія не отрималажодних доходів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за І квартал 2017 року; залишкова вартість основних засобів ТОВ "ЕСУ" на 01.04.2017 – 1 тис грн. Крім того, як вбачається зі звіту про фінансовий стан на 01.04.2017, відповідач має довгострокову позику від нерезидента у розмірі 2,9 млрд грн; поточну кредиторську заборгованість за довгостроковими зобов`язаннями у розмірі 7,1 млрд грн; наявні ж у відповідача грошові кошти та їх еквіваленти на 01.04.2017 становили 114 тис грн.

«Доводи позивача [Укрексімбанку] у справі про фінансовий стан відповідача, є підтвердженими, що не дозволяє повне виконання рішення у даній справі у випадку, якщо позов буде задоволено.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ЕСУ" не має достатнього розміру грошових коштів на своїх рахунках, який був би співрозмірним з розміром заявленого до стягнення АТ "Укрексімбанк" боргу за облігаціями.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що накладення арешту на належні ТОВ "ЕСУ" акції не призведе до порушення прав ТОВ "ЕСУ" як їх власника, а також до порушення прав третіх осіб», - йдеться в ухвалі Київського апеляційного госпсуду від 25.07.2017.

Як писав Finbalance, 11 липня Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 2,83 млрд грн заборгованості, у т.ч. 2,24 млрд грн – прострочена сума боргу по номінальній вартості облігацій 2013 року випуску (мали бути погашені в березні поточного року).

Згідно з судовими матеріалами, на 26.04.2017 заборгованість ТОВ «ЕСУ», яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань по облігаціям, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат складала 3,64 млрд грн.

20 липня Госпсуд м. Києва – в рамках справи за позовом Укрексімбанку до «Укртелекома» щодо стягнення 1,1 млрд грн – повернув для «Укртелекома» без розгляду його зустрічний позов до Укрексімбанку щодо припинення зобов`язань за договором.

У жовтні 2016 року Госпсуд м. Києва вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» на користь держбанку 810 млн грн відсоткових платежів по облігаціям.

Додамо, що 02 серпня Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов Ощадбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 955 млн грн заборгованості за облігаціями, а також також надав відповідачу відстрочку на один рік на виконання цього рішення.

Як повідомлялося, ще в 2015 році «Укртелеком» приєднався до переговорів "ЕСУ" з Ощадбанком і Укрексімбанком. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ЕСУ на 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. У заставу держбанкам були передані акції «Укртелекома». Планувалося, що погашення боргів ідбудеться за рахунок коштів від продажу 3G-оператора "Тримоб" для «МТС Україна», але ця угода зірвалася.

У березні-2017 була інформація, що Ощадбанк та Укрексімбанк можуть отримати близько 40% акцій «Укртелекома» в обмін на реструктуризацію боргів і продовження ще на кілька років термінів їх виплати.

Раніше в коментарі ТОВ «ЕСУ», який редакція Finbalance отримала через прес-службу «Укртелекома», констатувалося, що «на жаль, скрутна економічна ситуація вимагає реструктуризації зобов’язань». «ТОВ «ЕСУ» працює над планом реструктуризації цих зобов’язань та не коментує перебіг переговорів з держателями облігацій», - констатували в ТОВ «ЕСУ».

Розміщення облігацій в 2011 році сприяло ТОВ «ЕСУ» приватизації 92,8% акцій «Укртелекома» (за них Фонд держмайна отримав 10,6 млрд грн). На той час ТОВ «ЕСУ» було підконтрольним австрійській компанії EPIC, а в 2013 році ТОВ «ЕСУ» перейшло під контроль Р. Ахметова.

Тоді основними покупцями облігацій ТОВ «ЕСУ» стали Ощадбанк і Укрексімбанк, які, за різними даними, придбали папери на суму по 2 млрд грн. Таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У вересні-2016 генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що "Укртелеком" «фактично безкоштовно дістався зловмисникам».

У лютому 2017 року стало відомо про судовий спір на Кіпрі на 656 млн євро, в рамках якого були заморожені 44% акцій SCM Holdings Ltd. Спостерігачі не виключали, що це може бути юридичний «маневр» групи СКМ Р. Ахметова, який покликаний зберегти контроль над «Укртелекомом».