АУБ: Приватбанк у травні зафіксував збиток 3,4 млрд грн [+коментар банку]

Все про економіку та фінанси

За даними Асоціації українських банків (АУБ), які опинилися в розпорядженні Finbalance, в травні Приватбанк отримав збиток 3,38 млрд грн. Як наслідок, його прибуток з початку року скоротився до 1,73 млрд грн (у січні-квітні позитивний фінрезультат декларувався на рівні 5,12 млрд грн).

Як зазначається, Приватбанк у травні одержав збиток на фоні скорочення резерву під кредити та заборгованість клієнтів на 151,8 млн грн – до 174,3 млрд грн.

За даними АУБ, на кінець травня регулятивний капітал Приватбанку був фактичним таким же, як на початок місяця, – 17,8 млрд грн (тоді як у квітні, як звертав увагу Finbalance, регулятивний капітал впав на 21,2 млрд грн на фоні погіршення оцінки збитку банку за 2016 рік на 29,2 млрд грн – до 164,5 млрд грн).

При цьому, згідно з доступними даними, балансовий (власний) капітал Приватбанку на кінець травня був 27,5 млрд грн, тоді як на кінець квітня – 26,97 млрд грн.

Нагадаємо, заступник глави правління Приватбанку Галина Пахачук повідомляла, що «вагомою складовою» прибутку націоналізованого банку за 4 місяці була переоцінка облігацій внутрішньої державної позики з індексованою вартістю, якими сформовано статутний капітал банку.

«За перші 4 місяці року банку вдалося достатньо вдало керувати валютними ризиками, а також витратною частиною бюджету. До кінця року фінансовий результат банку буде залежати головним чином від процесу доформування резервів за активними операціями та переоцінки активів, що були прийняті колишнім керівництвом у власність банку як погашення проблемних кредитів», - йшлося в повідомленні Приватбанку.

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance заявила, що пов’язані з екс-власниками Приватбанку особи в травні виплатили по боргам лише 10% необхідної суми (при тому, що йдеться лише про виплату відсотків, без погашень тіла відповідних інсайдерських кредитів).

«У кінці грудня – в січні портфель ще обслуговувався. Сплачувалися відсотки, без погашень, оскільки кредити були на дуже довгий термін реструктуризовані.

З лютого в нас почав гірше обслуговуватися фінансовий лізинг. І на сьогодні маємо прострочку по сплаті відсотків десь близько 40%. А прострочка – це ознаки дефолту. З вересня клієнти повинні почати гасити «тіло», невеликим частинами, але все-таки. Зважаючи на те, що є прострочка по відсоткам, думаю, що буде проблематично почати гасити тіло.

По решті портфеля – там теж є прострочка. За останній період (травень) – лише близько 10% необхідних платежів було здійснено», - розповіла К. Рожкова.

За її словами, Приватбанк продовжує нараховувати відсотки на балансі по проблемним кредитам.

«Тобто процентні доходи декларуються, а по факту їх немає. Реально отриманий дохід – це дохід від купону по держоблігаціям, і процентні платежі населення і МСБ. Цей портфель невеликий порівняно з масштабами банку (балансова вартість біля 30 млрд), але він працює», - зауважила К. Рожкова.

Заступник глави НБУ звернула увагу, що в рамках осінньої реструктуризація інсайдерських кредитів у портфелі Приватбанку надавалися нові кредити, обсяг яких перевищував обсяг старих боргів, оскільки передбачалося надання коштів, щоб гасити відсотки. «Після націоналізації ми ці кредитні лінії закрили, тому що не можемо кредитувати на погашення відсотків. Це ненормально», - розповіла К. Рожкова.

P.S.

В офіційній заяві Приватбанку від 27 червня щодо рішення Кабміну про докапіталізацію банку ще на 38,5 млрд грн констатується, що прибуток Приватбанку з початку року на 22.06 становив 2,58 млрд грн; операційна маржа (прибуток до відрахувань в страхові резерви) – 4,7 млрд грн.

Цитата із заяви банку:

"На сьогодні банк має стійку ліквідну позицію – поточна загальна сума високоліквідних активів банку становить 106 млрд грн (з урахуванням ОВДП і депозитних сертифікатів НБУ). Показники ліквідності вище нормативних: Н4 = 59,49% (норма – не менше 30%), Н5 = 164,38% (норма – не менше 40%), Н6 = 90,40% (норма – не менше 60%).

Потреба в докапіталізації викликана високим ризиком кредитного портфеля юридичних осіб, що переважно сформований кредитами, наданими позичальникам, які пов’язані з колишніми акціонерами та керівництвом банку, а також визнанням знецінення рухомого та нерухомого майна, переданого на баланс банку колишніми акціонерами в 2016 році в рахунок погашення проблемних кредитів, наданих їхнім пов’язаним компаніям.

З метою аналізу окремих аспектів діяльності банку та потреби в його додатковій капіталізації було залучено міжнародно визнану консалтингову фірму. Аналіз потреби в докапіталізації проводився станом на 19 грудня 2016 року та 31 грудня 2016 року.

Після проведення аналізу кредитного ризику найбільших індивідуальних позичальників, що пов’язані з колишніми акціонерами та керівництвом банку, а також беручи до уваги результати роботи залученої консалтингової фірми, було зроблено такі висновки:

- переважну кількість кредитів надано компаніям з непрозорою операційною діяльністю та звітністю. Основна діяльність більшості позичальників – оптова та роздрібна торгівля нафтопродуктами та феросплавами, при цьому заявлена маржинальність бізнесу не відповідає офіційній звітності;

- значна кількість позичальників є новоствореними компаніями, що існують менше року;

- надана позичальниками банку фінансова інформація є низької якості та не дає розуміння, які грошові потоки будуть джерелом для обслуговування та погашення кредитів;

- більшість кредитів (84%) надано під забезпечення майнових прав за контрактами на придбання товару, історичне виконання яких не підтверджено, а отже, є сумнівним;

- відмічено незадовільну якість кредитного аналізу позичальників, що проводився банком до націоналізації.

Після націоналізації якість обслуговування портфеля, пов’язаного з колишніми власниками та керівництвом банку, значно погіршилася.

Станом на 15.06.2017 кредити з простроченою заборгованістю понад 1 день становили 82% від портфеля, що пов’язаний з колишніми акціонерами та власниками банку, а кредити з простроченням понад 90 днів становили 55,3%.

За результатами аналізу було визначено, що майже 100% проаналізованих позичальників мають ймовірність дефолту 100%, що викликає додаткову потребу в капіталі на суму близько 20 млрд грн.

Ще 16 млрд грн капіталу необхідно на покриття потенційних збитків від визнання знецінення рухомого та нерухомого майна, що перейшло у власність банку як заставодержателя в 2016 році.

Після націоналізації банк розпочав юридичну інвентаризацію майна, прийнятого на баланс банку як погашення кредитів. У ході інвентаризації було виявлено порушення в процедурах прийняття на баланс об’єктів та випадки неповної передачі цілісних майнових комплексів на баланс банку, що суттєво вплинуло на вартість такого майна.

Таким чином, докапіталізація в сумі 38,5 млрд грн дозволить банку покрити збитки, спричинені діяльністю попередніх акціонерів і менеджмента банку, та дотримуватися мінімального розміру нормативу адекватності капіталу на рівні 10%".

Згідно з офіційною звітністю Приватбанку, його збиток в 2016 році склав 176,2 млрд грн (тоді як НБУ в травні повідомляв про 164,5 млрд грн торішнього збитку, а в лютому - про 135,3 млрд грн).