АУБ: Приватбанк у лютому декларував прибуток 2,4 млрд грн на тлі скорочення резервів

Все про економіку та фінанси

За даними Асоціації українських банків, у лютому Приватбанк задекларував прибуток 2,43 млрд грн. Як наслідок, з урахуванням 1,4 млрд грн збитку в січні, фінрезультат за перші два місяці 2017 року був позитивним – на рівні 1,03 млрд грн.

Це відбулося на фоні скорочення резервів під заборгованість клієнтів у лютому на 752,4 млн грн (до 173,98 млрд грн) після зростання на 13,7 млрд грн у січні.

Нагадаємо, торік Приватбанк зафіксував рекордний збиток в історії банківської системи України – 135,3 млрд грн. НБУ не виключав, що Приватбанк може отримати збиток і в 2017 році. Водночас глава правління цього держбанку Олександр Шлапак зазначав, що за умови повної капіталізації, при зменшенні депозитних і кредитних ставок «Приват» не буде збитковим у 2017 році

Глава НБУ Валерія Гонтарева в середині березня повідомляла, що Нацбанк отримав лист від Приватбанку щодо потреби в докапіталізації. За неофіційними даними, йшлося про понад 10 млрд грн. Мінфін уже витратив на докапіталізацію Приватбанку 116,8 млрд грн (це без врахування відсоткових витрат по відповідним держоблігаціям у грудні-березні).

О. Шлапак наголошував, що лише докапіталізація за рахунок держави може бути джерелом виплат для кримських вкладників Приватбанку (сума їх вкладів – близько 10 млрд грн; О. Шлапак наполягає, що кошти мають повертатися тим кримським вкладникам, які не прийняли російське громадянство). Також банкір не виключав, що «Привату» після аудиту знадобиться додаткове резервування, у т.ч. під кіпрські активи (на що потрібна буде докапіталізація на 14 млрд грн).

Згодом заступник глави правління НБУ Катерина Рожкова підкреслила, що грудневе резервування на 155 млрд грн включало й формування резервів під кіпрські активи. Хоча вона допускала, що додаткові резерви будуть необхідні під активи, які екс-акціонери банку надали як забезпечення під інсайдерські кредити, а згодом вони (ці активи) були передані у фінлізинг.

У кінці лютого міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що процес внесення екс-акціонерами Приватбанку заставного майна під отримані в банку кредити «не відповідає нашим очікуванням і наданим зобов`язанням». Щоправда, О. Шлапак казав, що вони платять відсотки по кредитам.

В НБУ та уряді повідомляли, що екс-власники Приватбанку взяли зобов`язання перед державою в рамках націоналізації фінустанови до 01 липня реструктуризувати отримані в банку кредити (називалася сума 160 млрд грн). При цьому в Нацбанку допускали, що якщо екс-акціонери Приватбанку до 01 липня 2017 року реструктуризують 75% заборгованості, НБУ буде готовий дати відстрочку для реструктуризації решти 25% боргів до кінця 2017 року.

Екс-акціонер Приватбанку Ігор Коломойський заявляв, що на момент націоналізації Приватбанку всі корпоративні кредити були реструктуризовані на вимогу НБУ. «31 млрд грн застав записали на баланс, а на суму 124 млрд грн реструктурували портфель. НБУ вибрав компанії, які його влаштовують, і кредити були переведені на ці фірми», - зазначав екс-співвласник банку.

О. Шлапак зазначав, що кредитний портфель колишніх акціонерів Приватбанку буде реструктуризовано на 10 років з поквартальною виплатою.

На початку лютого В. Гонтарева та К. Рожкова заявляли, що не бачили фінальних пропозицій по реструктуризації відповідних позик. А також наголошували, що якщо кредити не будуть обслуговуватися, має підніматися питання про відповідальність екс-акціонерів за доведення банку до банкрутства.

При цьому в березні глава НБУ зазначила, що в рамках перевірки, яка триватиме до кінця першого півріччя, буде оцінюватися здатність позичальників Приватбанку розрахуватися з ним у найближчі 5-10 років. "Якщо цього не відбувається, то тоді (було) доведення банку до банкрутства. Це - питання наших всіх правоохоронних органів і банк буде подавати позови", - сказала В. Гонтарева.

Нагадаємо, портфель валютних кредитів бізнесу в Приватбанку перед націоналізацією майже повністю було конвертовано в гривню. На 01 січня 2017 року обсяг непокритих резервами валютних кредитів юрособам у портфелі банку впав до 132 млн дол (з 2,08 млрд дол на 01.10.2016), а гривневих – до 31,4 млрд грн (зі 101,9 млрд грн на 01.10.2016). На 01 січня в кредитному портфелі Приватбанку незарезервовані лише 19,2% кредитів юрособам та 59,3% кредитів фізособам.