Банкова та уряд тягнуться до друкарського верстату НБУ

Все про економіку та фінанси

З наближенням виборів з’являтиметься все більше ініціатив з різних владних кабінетів, як би підкупити електорат – чи то соціальними подачками, чи, наприклад, інфраструктурними проектами (на яких зручно «пиляти»).

Один з «гаманців», який вже починають трусити, - НБУ.

Очевидні ознаки цього – заяви прем’єра Володимира Гройсмана про зависоку облікову ставку; виступ першого віце-прем’єра Степана Кубіва щодо доцільності передачі частини монетарних повноважень НБУ для Ради з фінансової стабільності; публічний заклик глави Ради НБУ Богдана Данилишина (ставленик Банкової) щодо доцільності посилення координації дій НБУ та Кабміну для досягнення цільових показників інфляції, а також пропозиція знизити норму резервування для НБУ, а за рахунок вивільнених коштів, які надійдуть у бюджет, створити «Фонд розвитку».

Теоретично про доцільність таких кроків можна було б дискутувати, якби влада була менш злодійкуватою і менш схильною до популізму перед виборами.

Серйозного приводу для серйозної дискусії немає, бо в нинішніх умовах втілення подібних ініціатив виллється, швидше за все, лише в збільшення інфляції, курсових ризиків та корупційних заробітків чиновників і афілійованого з ними бізнесу.

На такому фоні меншим злом видається ініційована МВФ стримана фінансова політика, провідниками якої (десь – з недопрацюваннями, десь – з перегинами) поки що намагаються бути НБУ та Мінфін (хоча й вони, безумовно, явно не "без гріха").

Аби не гірше. Практика вже показала, що «з цими» (які на фото) краще – не буде.

"Сіль" ситуації зрештою в іншому. Після виборів може бути ще більш кепсько. Принаймні, так виглядає перспектива, з огляду на поточні результати соцопитувань.