АМКУ - проти монополії Ощадбанку на виплату житлових субсидій

Все про економіку та фінанси

Антимонопольний комітет України (АМКУ) був проти прийняття постанови Кабміну №1176 “Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі” від 27.12.2018 в редакції, яка визначила Ощадбанк єдиним уповноваженим банком на виплату громадянам житлових субсидій у грошовій формі.

Це випливає з листа АМКУ до Мінсоцполітики від 12.12.2018, який потрапив у розпорядження Finbalance (див. нижче документ).

У держбюджеті на 2019 рік на житлові субсидії передбачено 55 млрд грн, з яких 35 млрд грн - субвенція місцевим бюджетам та 20 млрд грн - на виплати громадянам у грошовій формі.

Постанова уряду №1176 від 27.12.2018 передбачає, що для призначення субсидії громадянин подає в управління соцзахисту за місцем реєстрації заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через Ощадбанк. Із 1 січня громадяни будуть отримувати субсидії шляхом перерахування коштів на рахунки в Ощадбанку на підставі договору між Мінсоцполітики та цим держбанком з подальшим переказом коштів Ощадбанком на рахунки управителів багатоквартирних будинків та виконавців комунальних послуг, які будуть їх розподіляти на особові рахунки одержувачів субсидій.

Після опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати житлових субсидій, які утворилися на 1 червня, будуть виплачуватися Ощадбанком для одержувачів житлових субсидій шляхом перерахування цих коштів на поточні рахунки отримувачів субсидій в Ощадбанку, про що банк має інформувати клієнтів шляхом відправлення смс-повідомлень.

Перед прийняттям урядом постанови №1176 низка банків звернулася до Антимонопольного комітету з проханням розглянути проект документу на відповідність вимогам законодавства про захист економічної конкуренції.

АМКУ в листі до Мінсоцполітики від 12.12.2018 наголосив, що визначення Ощадбанку єдиним банком для виплати субсидій "може призвести до надання переваг вказаному банку у порівнянні з іншими банківськими установами та до обмеження прав осіб, які мають право на субсидії, на вибір банківської установи" (цитата).

Антимонопольний комітет пропонував уряду передбачити конкурсний відбір банків "за чіткими, прозорими, недискримінаційними та об`єктивними вимогами, що забезпечить можливість банкам конкурувати з метою здобуття переваг завдяки власним досягненням на ринку" (цитата).

Контекст

На минулому тижні міністр соцполітики Андрій Рева заявив, що з березня житлові субсидії будуть виплачуватися в готівковій формі.

"Це робиться для того, щоб до травня [тобто в період президентських виборів, - Finbalance] мати уявлення, який механізм є більш ефективним. Безготівковий механізм ми запустили з 1 січня, а тепер опрацьовуємо готівковий - в експериментальному порядку усім видати гроші і подивитися, як це буде працювати", - констатував міністр.

Він зазначив, що обидва механізми монетизації - готівковий і безготівковий - працюватимуть паралельно.

"Сьогодні у нас 4 мільйони отримувачів субсидій, середній розмір субсидії становить 1,5 тисячі гривень. Тобто 6 мільярдів гривень на місяць ми видаватимемо готівкою", - зауважував А. Рева.

Глава Мінсоцоплітики уточнював, що субсидії готівкою будуть виплачуватися через відділенням Ощадбанку та “Укрпошти”.

Як зазначалося, у безготівковій формі субсидію отримуватимуть ті громадяни, які звернулися до управлінь соцзахисту після 1 січня 2019 року.

Щодо монопольного становища Ощадбанку, яким наділяє його Кабмін на банківському ринку.

Як писав Finbalance, 10.01.2019 Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Приватбанку та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 25.09.2018 (в справі №826/27185/15), яким націоналізованому банку було відмовлено в задоволенні позову до Кабміну про визнання незаконними та скасування постанов №615 від 12.08.2015 та №788 від 30.09.2015.

Цими документами уряд уповноважив Ощадбанк на здійснення виплат пенсій та інших соцвиплат для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території, районів проведення АТО, населених пунктів на лінії зіткнення.

Свої позовні вимоги Приватбанк обгрунтовував тим, що відповідні рішення Кабміну обмежують його право на надання банківських послуг у сфері виплати.

Натомість представник Кабміну наполягав, що надання Ощадбанку статусу уповноваженого банку не призводить до обмеження конкуренції на ринку банківських послуг, оскільки ніхто не позбавлений вільного права вибору щодо переведення коштів з одного банку в інший.

Також представник уряду вказував, що Ощадбанк є одним банком, вклади якого на 100% гарантуються державою.