"А-Банк" Суркісів судиться з НБУ і ФГВФО через націоналізацію Приватбанку

07.01.2017, 09:00

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження у справі за позовом «А-Банку» до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку про визнання протиправним та часткове скасування рішення №105 від 13.12.2016 та наказу №22 від 20.12.2016. Про що саме йшлося у відповідних документах, в ухвалі суду не уточнюється.

Разом з тим, судячи з ідентичного позову ТОВ "ФК "Динамо" Київ", можна припустити, що йдеться про визнання "А-Банку" пов`язаною з Приватбанком особою та списання його коштів у Приватбанку в рамках процесу націоналізації.

Довідково

За даними НБУ, брати Ігор та Григорій Суркіси, а також їх доньки є кінцевими бенефіціарами «А-Банку».

20 грудня (тобто на наступний день після націоналізації Приватбанку) глава НБУ Валерія Гонтарева в ефірі телеканалу ICTV заявила таке з приводу «А-Банку»: «А-Банк – невеликий банк, але він пов’язаний з акціонерами Приватбанку. Зараз ніяких планів немає [щодо А-банку], він достатньо капіталізований. Він пов’язана особа до Приватбанку – це так. Ми покаже, яким чином [пов’язаний]. У нас є інформація. Ми покажемо громадянам, яким чином».

Звернемо увагу, що за даними телеканалу "1+1", Ігор Суркіс - його міноритарний акціонер (мажоритарій - Ігор Коломойський). Гендиректор "1+1 медіа" Олександр Ткаченко заявляв, що "1+1" не має боргових зобов`язань перед Приватбанком.

19-21 грудня Фонд гарантування збільшив статутний капітал Приватбанку на 29,4 млрд грн (до 50,7 млрд грн) – за рахунок примусової конвертації в акції банку вкладів пов’язаних осіб та необтяжених зобов’язань Приватбанку перед юр- та фізособами, що не пов’язані з банком (крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб). Це було зроблено відповідно до статті 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Після завершення вказаної операції (т.зв. bail-in) Мінфін викупив Приватбанк у Фонду гарантування за 1 грн та «залив» у статутний капітал банку 107 млрд грн (додатковий випуск акцій на вказану суму був оплачений держоблігаціями).

За офіційними й неофіційними даними, під вказану «роздачу» на мільярди гривень, крім держателівєврооблігацій Приватбанку, американської корпорації Cargill, потрапили в т.ч. брати Суркіси (вважається, що завдяки зв`язкам у владі, мають значний вплив на сьогодні, зокрема, в енергетичній сфері). 

Як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», НБУ класифікував кошти їхніх структур як вклади пов’язаних осіб. «Сума їхніх [братів Суркісів] "кіпрських" втрат у результаті цієї операції перевищила 200 млн дол. і загалом (з урахуванням внутрішньоукраїнських вкладень) може досягати майже 300 млн (або близько 8 млрд грн в еквіваленті). Навряд чи ці панове мають намір змиритися із втратою левової частки свого багатства, отже, непрості розбірки в міжнародних судах українська держава напевно матиме й по цій лінії», - констатувало ДТ.

P.S. "А-Банк" у своїй звітності за ІІІ квартал-2016 повідомляв, що розміщує кошти на кореспондентських рахунках "у системному банку України, залишок за якими не знижується, тобто за своєю суттю зазначені операції є кредитними". "Національний банк зобов’язав ПАТ «А-банк» включити заборгованість за коштами на таких коррахунках до розрахунку нормативів кредитного ризику та забезпечити щомісячне зменшення заборгованості до 01.01.2017», - зауважував "А-Банк".

Про списання коштів ФК "Динамо" (Київ) з рахунків в НБУ див. тут.

Про фінансовий стан "А-Банку" (в т.ч. порушення нормативів НБУ) читайте тут.

Як Приватбанк проігнорував судовий арешт рахунку "Енергомережі", яка вважається нечужою Суркісам, див. тут.

Про ймовірний інтерес Суркісів до приватизації Центренерго читайте тут.