Суркіси судяться з НБУ через визнання їх інсайдерами Приватбанку

13.01.2017, 21:00

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в адміністративній справі за позовом 6 фізосіб до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку про визнання протиправним та часткове скасування рішення №105 від 13.12.2016 й наказу №22 від 20.12.2016. Водночас 26-27 грудня 6 фізосіб відкликали два аналогічні позови.

Як писав Finbalance, рішенням №105 від 13.12.2016 комісія НБУ з питань визначення пов`язаних із банком осіб і перевірки операцій банків із такими особами визнала пов’язаними з Приватбанком особами, зокрема, «А-Банк» (підконтрольний братам Суркісам) і ТОВ ФК "Динамо" Київ" (серед бенефіціарів якого – Ігор Суркіс). Наказ тимчасового адміністратора Приватбанку №22 від 20.12.2016 стосувався зупинення/блокування/припинення видаткових (витратних) готівкових та/або безготівкових операцій за поточними, депозитними, кореспондентськими чи іншими рахунками в Приватбанку.

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження у справі за позовом «А-Банку» до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку про визнання протиправним та часткове скасування вказаних документів.

28 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в справі за таким же позовом ТОВ "Футбольний клуб "Динамо" Київ" (водночас 29 грудня ТОВ «Футбольний клуб "Динамо" Київ» відкликало два інші аналогічні позови).

Тоді ж суд задовольнив клопотання ТОВ "Футбольний клуб "Динамо" Київ" й зобов’язав НБУ, Фонд гарантування, Приватбанк надати документи, що містять інформацію щодо

- списання грошових коштів TOB "ФК "Динамо" Київ" з рахунків у Приватбанку (про яку саме суму йдеться, в судових матеріалах наразі не уточнюється);
- визнання нікчемними чи недійсними договорів TOB "ФК "Динамо" Київ" з Приватбанком щодо здійснення зарахування/обміну вимог TOB "ФК "Динамо" Київ" за грошовими коштами, розміщеними на рахунках у Приватбанку, іншими вимогами/цінними паперами;
- розпорядження тимчасовою адміністрацією Приватбанку необтяженими/обтяженими грошовими зобов`язаннями цього банку перед пов`язаними особами, а також необтяженими/обтяженими/обтяженими грошовими зобов`язаннями перед юридичними та фізичними особами, що не пов`язані з Приватбанком;
- наявності боргів TOB "ФК "Динамо" Київ" перед Приватбанком; наявності боргів Приватбанку перед TOB "ФК "Динамо" Київ".

10 січня ФК «Динамо» Київ в офіційній заяві запевнив, що Приватбанк не блокував його рахунки і що клуб продовжує працювати з банком у звичному режимі. «Жодних проблем із обслуговуванням рахунків не було, якщо не враховувати кількох перших днів після оголошення про націоналізацію «Приватбанку». Наголошуємо, що ФК «Динамо» (Київ) має повне та взаємне порозуміння в усіх питаннях як із адміністрацією «Приватбанку», так і з керівництвом Національного банку України», - йшлося в заяві ФК «Динамо» Київ.

11 січня представник НБУ в коментарі для ЗМІ заявив, що тимчасовий адміністратор Приватбанку не списував кошти ФК "Динамо".

P.S. Як повідомив "Бізнес.Цензор" з посиланням на агентство "Українські новини", згадані вище 6 фізосіб, які звернулися до суду, - це Ігор Суркіс, Григорій Суркіс, Рахміль Суркіс (батько Ігоря і Григорія), Марина Суркіс (дочка Ігоря), Світлана Суркіс (дочка Григорія) і Поліна Ковалик (дружина Григорія).

Довідково

20 грудня (тобто на наступний день після націоналізації Приватбанку) глава НБУ Валерія Гонтарева в ефірітелеканалу ICTV заявила таке з приводу «А-Банку»: «А-Банк – невеликий банк, але він пов’язаний з акціонерами Приватбанку. Зараз ніяких планів немає [щодо А-банку], він достатньо капіталізований. Він пов’язана особа до Приватбанку – це так. Ми покаже, яким чином [пов’язаний]. У нас є інформація. Ми покажемо громадянам, яким чином».

За даними телеканалу "1+1", Ігор Суркіс - його міноритарний акціонер (мажоритарій - Ігор Коломойський). Гендиректор "1+1 медіа" Олександр Ткаченко заявляв, що "1+1" не має боргових зобов`язань перед Приватбанком.

19-21 грудня Фонд гарантування збільшив статутний капітал Приватбанку на 29,4 млрд грн (до 50,7 млрд грн) – за рахунок примусової конвертації в акції банку вкладів пов’язаних осіб та необтяжених зобов’язань Приватбанку перед юр- та фізособами, що не пов’язані з банком (крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб). Це було зроблено відповідно до статті 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Після завершення вказаної операції (т.зв. bail-in) Мінфін викупив Приватбанк у Фонду гарантування за 1 грн та «залив» у статутний капітал банку 107 млрд грн (додатковий випуск акцій на вказану суму був оплачений держоблігаціями).

За офіційними й неофіційними даними, під вказану «роздачу» на мільярди гривень, крім держателів єврооблігацій Приватбанку, американської корпорації Cargill, потрапили в т.ч. згадані вище брати Суркіси (вважається, що завдяки зв`язкам у владі, мають значний вплив на сьогодні, зокрема, в енергетичній сфері).

Як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», НБУ класифікував кошти їхніх структур як вклади пов’язаних осіб. «Сума їхніх [братів Суркісів] "кіпрських" втрат у результаті цієї операції перевищила 200 млн дол. і загалом (з урахуванням внутрішньоукраїнських вкладень) може досягати майже 300 млн (або близько 8 млрд грн в еквіваленті). Навряд чи ці панове мають намір змиритися із втратою левової частки свого багатства, отже, непрості розбірки в міжнародних судах українська держава напевно матиме й по цій лінії», - констатувало ДТ. 

Детальніше про націоналізацію Приватбанку читайте тут.

Про фінансовий стан "А-Банку" (в т.ч. порушення нормативів НБУ) читайте тут.

Як Приватбанк проігнорував судовий арешт рахунку "Енергомережі", яка вважається нечужою Суркісам, див. тут.

Про ймовірний інтерес Суркісів до приватизації Центренерго читайте тут.


 

comments powered by Disqus