Суркіси судяться з НБУ через визнання їх інсайдерами Приватбанку

Все про економіку та фінанси

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в адміністративній справі за позовом 6 фізосіб до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку про визнання протиправним та часткове скасування рішення №105 від 13.12.2016 й наказу №22 від 20.12.2016. Водночас 26-27 грудня 6 фізосіб відкликали два аналогічні позови.

Як писав Finbalance, рішенням №105 від 13.12.2016 комісія НБУ з питань визначення пов`язаних із банком осіб і перевірки операцій банків із такими особами визнала пов’язаними з Приватбанком особами, зокрема, «А-Банк» (підконтрольний братам Суркісам) і ТОВ ФК "Динамо" Київ" (серед бенефіціарів якого – Ігор Суркіс). Наказ тимчасового адміністратора Приватбанку №22 від 20.12.2016 стосувався зупинення/блокування/припинення видаткових (витратних) готівкових та/або безготівкових операцій за поточними, депозитними, кореспондентськими чи іншими рахунками в Приватбанку.

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження у справі за позовом «А-Банку» до НБУ, Фонду гарантування й тимчасового адміністратора Приватбанку про визнання протиправним та часткове скасування вказаних документів.

28 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в справі за таким же позовом ТОВ "Футбольний клуб "Динамо" Київ" (водночас 29 грудня ТОВ «Футбольний клуб "Динамо" Київ» відкликало два інші аналогічні позови).

Тоді ж суд задовольнив клопотання ТОВ "Футбольний клуб "Динамо" Київ" й зобов’язав НБУ, Фонд гарантування, Приватбанк надати документи, що містять інформацію щодо

- списання грошових коштів TOB "ФК "Динамо" Київ" з рахунків у Приватбанку (про яку саме суму йдеться, в судових матеріалах наразі не уточнюється);
- визнання нікчемними чи недійсними договорів TOB "ФК "Динамо" Київ" з Приватбанком щодо здійснення зарахування/обміну вимог TOB "ФК "Динамо" Київ" за грошовими коштами, розміщеними на рахунках у Приватбанку, іншими вимогами/цінними паперами;
- розпорядження тимчасовою адміністрацією Приватбанку необтяженими/обтяженими грошовими зобов`язаннями цього банку перед пов`язаними особами, а також необтяженими/обтяженими/обтяженими грошовими зобов`язаннями перед юридичними та фізичними особами, що не пов`язані з Приватбанком;
- наявності боргів TOB "ФК "Динамо" Київ" перед Приватбанком; наявності боргів Приватбанку перед TOB "ФК "Динамо" Київ".

10 січня ФК «Динамо» Київ в офіційній заяві запевнив, що Приватбанк не блокував його рахунки і що клуб продовжує працювати з банком у звичному режимі. «Жодних проблем із обслуговуванням рахунків не було, якщо не враховувати кількох перших днів після оголошення про націоналізацію «Приватбанку». Наголошуємо, що ФК «Динамо» (Київ) має повне та взаємне порозуміння в усіх питаннях як із адміністрацією «Приватбанку», так і з керівництвом Національного банку України», - йшлося в заяві ФК «Динамо» Київ.

11 січня представник НБУ в коментарі для ЗМІ заявив, що тимчасовий адміністратор Приватбанку не списував кошти ФК "Динамо".

P.S. Як повідомив "Бізнес.Цензор" з посиланням на агентство "Українські новини", згадані вище 6 фізосіб, які звернулися до суду, - це Ігор Суркіс, Григорій Суркіс, Рахміль Суркіс (батько Ігоря і Григорія), Марина Суркіс (дочка Ігоря), Світлана Суркіс (дочка Григорія) і Поліна Ковалик (дружина Григорія).

Довідково

20 грудня (тобто на наступний день після націоналізації Приватбанку) глава НБУ Валерія Гонтарева в ефірітелеканалу ICTV заявила таке з приводу «А-Банку»: «А-Банк – невеликий банк, але він пов’язаний з акціонерами Приватбанку. Зараз ніяких планів немає [щодо А-банку], він достатньо капіталізований. Він пов’язана особа до Приватбанку – це так. Ми покаже, яким чином [пов’язаний]. У нас є інформація. Ми покажемо громадянам, яким чином».

За даними телеканалу "1+1", Ігор Суркіс - його міноритарний акціонер (мажоритарій - Ігор Коломойський). Гендиректор "1+1 медіа" Олександр Ткаченко заявляв, що "1+1" не має боргових зобов`язань перед Приватбанком.

19-21 грудня Фонд гарантування збільшив статутний капітал Приватбанку на 29,4 млрд грн (до 50,7 млрд грн) – за рахунок примусової конвертації в акції банку вкладів пов’язаних осіб та необтяжених зобов’язань Приватбанку перед юр- та фізособами, що не пов’язані з банком (крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб). Це було зроблено відповідно до статті 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Після завершення вказаної операції (т.зв. bail-in) Мінфін викупив Приватбанк у Фонду гарантування за 1 грн та «залив» у статутний капітал банку 107 млрд грн (додатковий випуск акцій на вказану суму був оплачений держоблігаціями).

За офіційними й неофіційними даними, під вказану «роздачу» на мільярди гривень, крім держателів єврооблігацій Приватбанку, американської корпорації Cargill, потрапили в т.ч. згадані вище брати Суркіси (вважається, що завдяки зв`язкам у владі, мають значний вплив на сьогодні, зокрема, в енергетичній сфері).

Як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», НБУ класифікував кошти їхніх структур як вклади пов’язаних осіб. «Сума їхніх [братів Суркісів] "кіпрських" втрат у результаті цієї операції перевищила 200 млн дол. і загалом (з урахуванням внутрішньоукраїнських вкладень) може досягати майже 300 млн (або близько 8 млрд грн в еквіваленті). Навряд чи ці панове мають намір змиритися із втратою левової частки свого багатства, отже, непрості розбірки в міжнародних судах українська держава напевно матиме й по цій лінії», - констатувало ДТ. 

Детальніше про націоналізацію Приватбанку читайте тут.

Про фінансовий стан "А-Банку" (в т.ч. порушення нормативів НБУ) читайте тут.

Як Приватбанк проігнорував судовий арешт рахунку "Енергомережі", яка вважається нечужою Суркісам, див. тут.

Про ймовірний інтерес Суркісів до приватизації Центренерго читайте тут.